آزمایشگاه آب

آزمایشگاه آب

آزمایشگاه آب

آزمایشگاه آب در هنگام ورود به آن و قبل از انجام هرگونه آزمايشي ، لازم است كـه ابتدا نكات ايمني و كاري مربوط به آزمايشگاه را مطالعه كرده و سپس بـا وسـايل و دستگاه هاي موجود و كاربرد هر يك از آنهـا آشـنا شـويم . بـدين ترتيـب اولا بـا يادگيري و اجراي كامل نكات و توصيه هاي ايمني مي توانيم سلامتي خود و ديگران را در محيط آزمايشگاه حفظ نمـوده و از وارد  آمـدنخـسارت هـاي احتمـالي بـه آزمايشگاه جلوگيري كنيم ، ثانيا بـا شـناخت كـافي و تـسلط لازم در اسـتفاده از امكانات آزمايشگاهي مي توانيم آزمايش هاي مربوطه را به درستي و بـا دقـت لازم انجام دهيم.

دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاه های آب عموما به شرح زیر است:

اسپکتروفتومتر:

دستگاه اسپکتروفتومتر، جهت اندازه گیری آلاینده های موجود در آب، پساب و خاک می باشد.اندازه گیری آلاینده های همچون کاتیون ها و آنیون ها و سایر پارامتر های آنالیز آب مانند: سولفات، فسفات، نیترات، کدورت،BOD,COD,TDS,TSSو دما، رنگ، شوری، پتاسیم،سدیم، سولفات، سولفید، نیتریت،کلر، کلسیم، منیزیوم، سختی کل، چربی و روغن و فلوراید و…

اسپکتروفتومتر جذب نور را بوسیله یک ماده مایع، در طول موج های گوناگون  اندازه گیری میکند. بدین وسیله اجزای یک ماده مجهول را در آزمایشگاه آب می توان مشحص کرد.

بن ماری در آزمایشگاه آب:

بن ماری یکی دیگر از وسایل آزمایشگاه آب است. که کاربرد گسترده ای در آزمایشگاه های مختلف همچون مراکز تخقیقاتی،کلینیکی و آموزشی دارد. از بن ماری به منظوری گرم گردن معرف ها و ذوب کردن نمونه ها نیز استفاده می شود. محدودیت دمایی بن ماری اگرچه به طور طبیعی و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد از دمای اتاق تا 200 درجه سانتیگراد است و لازم یه ذکر است که بن ماری های قادر به تولید دمای 100 درجه سانتیگراد هستند.

انکوباتور:

ایجاد دمای مناسب در مواد آزمایشگاه آب چهت کشت میکروبی جهت اندازه گیری تست های کل کلی فرم و کل فرم میکروبی است.

آزمایشگاه.آب

آزمایشگاه.آب

ترازو:

ترازو با دقت یک ده هزارم گرما برای اندازه گیری های دقیق کاربرد دارد.

ترازو با دقت 0.001گرم برای اندازه گیری تا حدود 600 گرم

ph متر:

یک سلول سا پیل الکتروشیمیایی سات که پیل ها از 2 الکترود تشکیل شده اند. و در پی هاش متر دو الکترود عبارتند از یک الکترود مرجع کامل و یک الکترود شیشه ای.

BODمتر در آزمایشگاه آب:

اندازه گیری BOD  در نمونه های آب و پساب،  BOD نرخ مصرف اکسیژن در داخل آب توسط میکروارگانیزم ها است. که اگر BOD کم باشد، آب فاقد ارگانیسم و پاک است. بی او دی مقدار اکسیژن لازم برای ثبات بیولوژیکی است و اندازه تاسیسات تصفیه بیولوژیکی در میزان هوادهی فاضلاب در حوضچه های هوادهی با معیار BOD محاسبه می شود.

جذب اتمی در آزمایشگاه آب:

دستگاه جذب اتمی برای اندازه گیری فلزات سنگین در نمونه های آب و فاضلاب  و نمونه های خاک هضم شده است و پارامتر هایی که توسط آن اندازه گیری می شود شامل آلومینیوم، نقره، مس، کروم، کادمیوم، آهن، منگنز،نیکل و … است.

آزمایشگاه.آب

آزمایشگاه.آب

فیلم فتومتر:

برای تعیین کمی و کیفی چندین نوع کاتیون، به ویژه فلزاتی که به آسانی تحریک می شوند و یا دمای شعله نسبتا کم به سطوح انرژِی بالا  می روند مانند سدیم، پتاسیم،کلسیم، باریم، سزیم،روبیدیوم و مس مناسب است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *