آزمایشگاه خاک کشاورزی

آزمایشگاه خاک کشاورزی

در آزمایشگاه خاک کشاورزی بمنظور تعیین مواد محلول و کیفیت خاک کشاورزی، آزمون های فیزیکی ، شیمیایی و فلزات سنگین بر روی نمونه های خاک انجام می شود. کیفیت خاک عامل مهمی در رشد و نمو گیاه است. پارامتر های متغیر و متفاوتی بر روی کیفیت خاک تاثیر دارد که این پارامتر ها عوامل فیزیکی ، شیمیایی و فلزات سنگین می باشد که هر یک از آنها ، تفسیر خاصی در رشد گیاه دارند.

 

آزمایش و تعیین کیفیت خاک تاثیر زیادی بر روی کیفیت و رشد گیاه در خاک دارد.

پارامتر هایی از خاک که در آزمایشگاه خاک کشاورزی الزاما باید مورد آنالیز قرار بگیرد تا نتیجه کیفیت خاک مشخص شود شامل پارامتر های شیمیایی و فیزیکی برای تعیین مقدا کاتیون ها و آنیون های خاک از جمله  نسبت جذب سدیم ، سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، منیزیوم ، شوری ، ضریب تبادل کاتیونی ، غلظت فلزات سنگین خاک از جمله آهن ، روی، مس ، منگنر و … می باشد.

دستگاه های متفاوت و روش ها مختلفی برای آنالیز و اندازه گیری پارامتر های تعیین کیفیت خاک موجود است که این پارامتر ها را بستگی به نوع و روش های فیکس شده برای آنها آنالیز می نمایند. مثلا برای اندازه گیری فسفات خاک که روش های متفاوتی وجود دارد که بعد از عصاره گیری و یا هضم نمونه نسبت به اندازه گیری آن با دستگاه اسپکتروفتومتری اقدام می شود.

میزان استاندارد ترکیبات خاک کشاورزی

 

استاندارد فلزات سنگین موجود در خاک برای کشاورزی به شرح زیر است:

میزان استاندارد فلزات سنگین خاک کشاورزی

 

در آزمایشگاه خاک کشاورزی ، تجزيه ها در حد ميلي گرم در كيلوگرم صورت مي پذيرد، لذا خاكي را كه به صورت نمونه مركب انتخاب كرده ايم بايد به شيوه صحيح تهيه گردد چراكه نمونه اشتباه نتايج گمراه كننده اي را به همراه دارد.

سرشت و طبیعت خاک مانند ظرفیت نگهداري رطوبت در خاک، واکنش خاک، درجه حرارت، بافت و ترکیب خاک و مواد آلي خاکها و همچنین مدت زمان دوام میکروارگانیسمها خارج از میزبان، نقش بسیار اساسي در بقا و نگهداري میکروارگانیسمها دارد. میکروارگانسیم ها نیز در تبادل کاتیون ها و آنیون های آب بسیار تاثیر گذار هستند.

حفظ سلامت خاک از طریق پایش خاک در آزمایشگاه خاک کشاورزی براي کشاورزي پایدار از اهمیت فراواني برخوردار است. خصوصیات میکروبیولوژي و شیمایی و فلزات سنگین که در بالا ذکر شد ، سلامت خاک را نشان می دهد. خاک به طوري باید باشد که کاربرد پساب در کشاورزي سلامتی خاک و محصول را نباید به خطر اندازد.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *