خورندگی آب

خورندگی آب :

خورندگی آب پدیده اي است که در اثر تماس مواد با محیط اطراف به وجود می آید. در حوزه مهندسی مواد این پدیده در دو شاخه مهم بررسی میشود که شامل خوردگی مواد حاصل از فرسایش و خوردگی الکتروشیمیایی است. نوع اول شامل تخریب مواد توسط عوامل فیزیکی نظیر برخورد مواد جامد معلق موجود در لوله هاي انتقال آب یا فاضلاب است. اما نوع دوم شامل ایجاد پیل الکتریکی و انجام
واکنش هاي الکتروشیمیایی بین محیط اطراف و مواد موجود در آن است که با توجه به ماهیت فرایند در مواد فلزي نظیر لوله هاي فولادي مورد استفاده در خطوط انتقال و توزیع آب رخ میدهد.

رسوبگذاري پدیده پیچیده اي است که باعث تجمع رسوبات نامطلوب روي سطح تجهیزات صنعتی میشودرسوبگذاري شامل ترکیب یونهاي فلزي دوظرفیتی موجود در آب با عوامل سختی است. عمده ترین رسوبات تشکیل شده شامل کربنات کلسیم، هیدروکسید منیزیم، سولفات کلسیم و کلرید منیزیم است. در بعضی مواقع رسوب عوامل فوق الذکر به صورت کنترل نشده باعث انسداد لوله ها و افزایش
هزینه هاي بهره برداري از تأسیسات آبرسانی میگردد.

رسوبگذاري و خورندگی آب طبیعی و فرایندي میتواند سبب مشکلات عملکردي و هزینهاي جدي شود. بروز پدیده هاي خورندگی آب و رسوبگذاري، اقتصاد صنعت تصفیه و انتقال و توزیع آب را در برخی مواقع مختل میکند. خوردگی باعث ورود محصولات جانبی به داخل آب آشامیدنی و بروز مشکلات بهداشتی و کاهش عمر لوله ها و اتصالات میشود و میتواند سلامت عموم، کیفیت و هزینه تولید آب سالم را تحت تأثیر قرار دهد. رسوبگذاري نیز باعث کاهش دبی لوله ها، کاهش کارایی شیرها و اتصالات میگردد.

بررسی تلفات آب تصفیه شده شهري نشان میدهد که سالانه به علت پوسیدگیهاي حاصله از خوردگی لوله هاي انتقال و توزیع آب، بیش از 30درصد آبهاي توزیعی به هدر میرود که این زیان، علاوه بر هزینه هاي صرف شده براي تعویض و ترمیم لوله هاي آسیب دیده میباشد.

خورندگی آب باعث انحلال و ورود میکروآلایندههایی از قبیل مس، روي، آهن و منگنز به داخل آب میشود که باعث ایجاد ظاهري نامطلوب، مشکلات اقتصادي و همچنین بهداشتی میشود. تجمع آلاینده هاي معدنی در جامدات سیستم توزیع آب شرب در صورتیکه آلاینده ها از
رسوبات جدا شوند، میتواند باعث افزایش آلاینده ها در شیر آب مصرف کنندگان و پیامدهایی براي سلامتی آنان شود.

جهت حل مشکل کمبود آب، تغییر متناوب منابع آب و انتقال آب از مسافتهاي دور در جهان، بکار گرفته میشود. به هم خوردن رسوبات خوردگی بوسیله تغییر ناگهانی کیفیت آب میتواند منجر به ایجاد رنگ، بو و طعم بد در آب شود که اغلب شکایات مصرف کنندگان را در پی دارد و بطور بالقوه سلامت انسان را تهدید میکند. خوردگی در لوله هاي شبکه هاي توزیع آب، نه تنها باعث تخریب مواد لوله میشود بلکه باعث کاهش کیفیت آب آشامیدنی به علت واکنشهاي شیمیایی و بیولوژیکی که در سیستم توزیع آب اتفاق میافتد، میشود.

خوردگی لوله هاي فلزي انتقال آب آشامیدنی، یک مشکل جهانی است. سرعت حمله به فلز به فاکتورهایی بستگی دارد. مهمترین این فاکتورها خصوصیات آب است آبهاي نمک زدایی شده به عنوان آبهاي خیلی خورنده شناخته میشوند. سیستمهاي توزیع آب در بیشتر کشورها داراي مقدار زیادي لوله هاي آهنی و استیل هستند که خوردگی، باعث اثرات اقتصادي، هیدرولیکی و زیباشناختی از قبیل نشت آب، افزایش هزینه هاي پمپاژ و افزایش محصولات خوردگی میشود. عوامل مختلفی از جمله بافت زمین شناسی و نوع منبع آب، روي کیفیت شیمیایی آب و در نتیجه روي اندیسهاي خورندگی و رسوبگذاري آب تأثیر دارد. خورندگی آب و ایجاد آب قرمز تنها در محلهایی مشاهده میشود که آب آنها از آبهاي زیرزمینی تأمین میشوند.

پارامتر های تاثیر گذار در  خورندگی آب :

خورندگی آب

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *