کیفیت آب استخرهای شنا

کیفیت آب استخرهای شنا :

کیفیت آب استخرهای شنا دارای اهمیت زیادی است چراکه افزایش استفاده از استخرهای شنا و نگهداری و پایش نامناسب آنها می تواند مخاطرات زیادی را از نظر بهداشت عمومی ایجاد نماید. امروزه شنا به عنوان یک فعالیت تفریحی و ورزشی مفید از نظر جسمی و روحی در نظر گرفته می شود و توجه به مسائل و جوانب بهداشتی استخرهای شنا برای تامین سلامت و رفاه افراد شناگر بسیار مهم است. از موارد بهداشتی مهم در این زمینه توجه به کیفیت آب مصرفي در استخر می باشد. از دیدگاه بهداشتی، آب مصرفی در استخرها مانند آب آشامیدنی باید داراي ویژگي هاي فیزیكي، شیمیایي و میكروبي مناسب بوده و در حد مطلوب حفظ گردد، به طوری که عدم رعایت این معیارها در تأمین آب استخرها، این ورزش سالم و مفرح را تبدیل به منبعی برای ابتلاء به انواع بیماری ها مینماید.

موارد زیادی از انتقال عفونت از آب استخرهای شنا گزارش شده که عامل عفونی گونهای از میكروارگانیسمهای پاتوژن شامل باکتری ها، ویروس ها و انگلهای تک یاخته ای بوده است. برای تثبیت کیفیت آب استخرهای شنا در استخرهای شنا به دلیل این که بدن انسان مستقیما با آب در تماس است، با غوطه ور شدن در آب، ممكن است آب وارد دهان، بینی، گوش و چشم گردد. لذا در صورت آلودگي شیمیایي و میكروبي انتقال بیماریها از جمله اگزما، عفونت های گوش و بیماریهای گوارشی را به همراه خواهد داشت.

همچنین شناگرها از پوست، بزاق ، روده و اندامهای تناسلی خود صدها میلیون میكروارگانیسم وارد آب میکنند که با اغلب عفونتهای منتقله از طریق آب مرتبط میباشند. افراد آلوده می توانند به صورت مستقیم آب استخر، سطوح و تسهیلات استفاده شده در استخر را با پاتوژنها آلوده سازند. از طرفی چون میزان این آلودگی بر اثر تداوم و استفاده افراد مختلف از استخر به طور مرتب رو به افزایش است، محل بسیار
مناسبی برای آلوده شدن عده زیادی از مردمی که از استخر استفاده میکنند، فراهم مینماید.

علاوه بر مخاطرات میكروبی، مواد شیمیایی استفاده شده جهت تصفیه و گندزدایی آب استخرهای شنا نیز ممكن است بر اساس طبیعت خود یا بعد از واکنش با مواد موجود در آب، خطراتی را برای شناگران یا کارکنان استخرها از طریق تماس پوستی و یا تنفس مواد فرار در محیطهای سرپوشیده ایجاد نماید.

علاوه بر PHو کلر آزاد باقیمانده که به صورت روزانه (چند بار در روز)کنترل مـی شـوند لازم اسـت کیفیـت آب از نظر میکروبی آنالیز شودکیفیت آب استخرهای شنا

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *