فلزات سنگین

فلزات سنگین

آزمایش فلزات سنگین:

فلزات سنگین از جمله كادميوم، سرب و آرسنيك زوال ناپذيرند كه بيشتر اين فلزات نه تنها براي حيات بيولوژيكي ضروري نيستند، بلكه خاصيت سمي بالايي دارند. يكي از مسائل اساسي در ارتباط با فلزات سنگين عدم متابوليزه شدن آنها در بدن مي باشد  ؛ در واقع فلزات سنگين پس از ورود به بدن، ديگر از بدن دفع نشده بلكه در بافتهايي مثل چربي، عضلات، استخوانها و مفاصل رسوب كرده و انباشته مي گردند كه همين امر موجب بروز بيماريها و عوارض متعددي در بدن مي شود. به طور كلي اختلالات عصبي، انواع سرطان ها و در موارد حاد، مرگ از نتايج اثرات ورود فلزات سنگين به بدن انسان مي باشد. از طرفي خاصيت تجمع پذيري فلزات سنگين در گياهان و ورود آنها به زنجيره غذايي خطرات ناشي از آنها را دو چندان مي كند. امروزه مشكلات آلودگي در كشور ما نيز مانند ساير كشورهاي در حال توسعه، به واسطه پيشرفت تكنولوژيك و فعاليت هاي امروزي بشر، روز به روز در حال افزايش ميباشد و لزوم توجه بيشتري را ميطلبد. از سوي ديگر بررسي تحقيقات پيشين و نقش منابع آبهاي ز يرزميني در بخش هاي مختلف كشاورزي، اقتصادي و اجتماعي به ويژه در مناطق خشك و نيمه خشك، اهميت اين منابع را بيش از پيشنمايان مي سازد. بنابراين با توجه به اينكه آب هاي زيرزميني تنها منبع تامين كننده آب جهت مصارف شرب ، در بسیاری از نقاط می باشند مطالعه و بررسی این فلزات اهمیتی ضروری دارد.

معرفی فلزات سنگین :

الف) کادمیم Cd :

كادميوم عنصري فلزي و نرم به رنگ سفيد مايل به آبي است. اين عنصر به عنوان محصول فرعي از تصفيه روي به دست مي آيد و بيشتر خصوصيات آن شبيه روي است. كادميوم و تركيبات آن بسيار سمي است. از عوارض نامطلوب حضور آن در بدن ميتوان به اسهال، شكستگي استخوان، عقيم شدن، اشاره کرد. علاوه بر عوامل طبيعي انتشار كادميوم كه عمدتا شامل سنگهاي رسوبي، آتشفشان هاي فعال، معادن و بسترهاي سنگي حاوي آنها، درياچه ها و جنگل سوزي ميباشد؛ عوامل انساني آن حاصل انتشار از صنايع مصرف كننده محصولات حاوي كادميوم مانند باطري هاي نيكل- كادميوم، پلاستيك، سراميك، تثبيت كننده هاي كادميومي استفاده شده درفرآيند توليد روكش هاي ،(PVC) محصولات پلي وينيل كلرايد كادميومي، آلياژهاي كادميومي و باقيمانده هاي سوختهاي فسيلي و…. مي باشد .

ب) سرب Pb :

سرب عنصري فلزي و نرم به رنگ سفيد مايل به آبياست كه فوق العاده سمي مي باشد. اين عنصر داراي جلاي فلزي، رسانايي پايين و خاصيت چكش خواري و مفتول پذيري است و مقاومت بالايي در برابر خوردگي دارد. سرب به طور طبيعي در محيط زيست وجود دارد ولي در اكثر موارد حاصل فعاليت هاي بشري از قبيل كاربرد در توليد سوختهاي فسيلي از قبيل گازوئيل و بنزين مي باشد

ج) روی Zn :

اين عنصر طعم نامطلوب، تلخ و گزنده اي به آب ميدهد . فلز روی بعد از فولاد ، آلومينيو م و  مس پ مصرفترين فلز صنعتي تلقي ميشود، به عنوان محافظفولاد در صنعت آبكاري، به صورت فلز آلياژ كننده با مس جهت توليد برنج، در ريخته گريها و همچنين به صورت تركيبات شيميايي در لاستيك و رنگها به كار مي رود.

فلزات سنگین

فلزات سنگین

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *