pH آب

pH آب

pH آب

افزایش ناگهانی در pH آب بخاطر رشدهای جلبکی در نتیجه کلریناسیون غیر مداوم یا غیر کافی اتفاق می افتد. نگهداری کلر آزاد باقیمانده در استخر شنا در تمام اوقات از رشد جلبکی جلوگیری pH آب  استخر می نماید. در عمل در جائیکه کلر گازی استفاده می شود pH به سرعت پائین می افتد. اگر آلوم استفاده شود منجر به افت تصحیح نشود منجر به خوردگی و تحریک و سوزش pH می گردد. اگر pH آب کنترل نشود آلوم در استخر به pH چشم می شود. همچنین اگر شکل لخته ظاهر می شود.

pH آب سالم

آب معمولا کربنات سدیم (سودا اش) به آب استخر پی هاش برای بالا بردن اضافه می شود.و این عمل بوسیله پمپ تزریق کننده محلول انجام می شود. محلول شیمیائی را اغلب به قسمت مکش پمپ چرخش آب وارد می نمایند. هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) نیز نتایج مطلوبی در بردارد. اما این ماده می تواند باعث سوختگی های شدید گردد . بنابراین استفاده از ان توصیه نمی شود. مگر آنکه افراد واجد صلاحیت و آموزش دیده وجود داشته باشند. بیکربنات سدیم همچنین باعث می گردد ولی معمولا هدف از کاربرد آن افزایش قلیائیت کل pH افزایش  آب است.

اگر پی هاش بسیار بالا رود ، ممکن است تشکیل رسوب را باعث گردد . بنابراین باید توسط رقیق سازی با آب تازه (با پی هاش کمتر) pH پائین آورده شود. استفاده از اسیدها، مثل اسیدهیدروکلریک (اسید میوراتیک) یا اسید سولفوریک رقیق می تواند مورد استفاده قرار گیرد . بی سولفات سدیم نیز توصیه می شود و استفاده از آن ایمن تر می باشد . پودر آن را در آب مخلوط می نمایند . در اطراف استخر پاشیده می شود یا به مکش پمپ اضافه می شود . اسیدها باید با احتیاط حمل شود . هیچ موقع آب به اسید اضافه نشود و بطور آرام اسید به آب اضافه گردد . با اضافه کردن اسید به آب، قلیائیت کاهش می یابد. تنظیم قلیائیت ابتدا تا حدود میلی گرم در لیتر بسادگی باعث تنظیم پی هاش می گردد. از پایین افتادن پی هاش کمتر از 7 جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *