تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آزمایش پمپ آب

آزمایش پمپ آب

به طور کلی آزمایش پمپ آب به سه دسته آزمایش های هیدرو استاتیکی ، آزمایش های عملکرد پمپاژ آب یا سیالات و آزمایش NPSH تقسیم بندی می شود. در ادامه به توضیح و تشریح هر کدام از آزمایش ها خواهیم پرداخت.

نمونه ای از پمپ آب 

 

یکی از معمول ترین آزمایش ها انجام شده بر روی پمپ ها آزمایش هیدرو استاتیکی پمپ ها است که به منظور اطمینان از عملکرد عدم وجود منفذ یا ترک در پوسته پمپ انجام می شود. در این آزمایش کلیه مجاری ورودی و خروجی پمپ مسدود شده و از یک طرف سیال آب با فشار 1.5 برابر در نقطه کاری پمپ وارد محفظه پوسته پمپ می گردد. پس از گذشت مدت زمان مناسب نباید هیچ نشتی پمپ مشاهده می گردد.

  1. پمپ ها دو پوسته ای ، چند طبقه افقی به صورت بخش بخش تا 1.5 برابر فشار کاری مجاز در هر بخش مورد آزمایش قرار گیرند.
  2. لوله های سیال مربوط به فرآیند های جانبی که به پوسته جوش داده می شود باید تا فشار 1.5 برابر فشار کاری مجاز آزمایش شوند.
  3. واشر های مورد استفاده در هنگام آزمایش هیدرو استاتیک باید همانند واشر هایی باشد که در تلمبه مورد استفاده قرار می گیرد.
  4. برای جلوگیری از صدمه احتمالی به آب بند آزمایش هیدرو استاتیکی را می توان بدون نصب محفظه آب بند انجام داد.
  5. آزمایش هیدرو استاتیکی هنگامی مورد قبول است که حداقل به مدت ۳۰ دقیقه هیچگونه نشتی از طریق پوسته و یا اتصاالات آن دیده نشود. اجزای سنگین تر و بزرگ تر به مدت زمان بیشتری احتیاج دارند. برای اینکه سیال در انسداد های داخلی نیز نفوذ کند باید پوسته ها به صورت بخش بخش مورد آزمایش قرار بگیرد.

آزمایش عمکلرد

این آزمایش برای اطمینان از عملکرد صحیح مجموعه اجزا و تبعیت پمپ از منحنی ارتفاع-دبی انجام می گیرد. برخی از مواردی که باید بررسی شود شامل پارامتر های زیر است.

  1. پمپ باید با آب در دمای کمتر از ۶۵ درجه سانتیگراد تست شود.
  2. فروشنده باید داده های آزمایش را که شامل ارتفاع پمپ ،دبی ، توان، ارتعاشات می شودحداقل در ۵ نقطه دبی صفر ، حداقل دبی که جریان پایدار و پیوسته ایجاد کند، نقطه که دبی مینیمم و دبی کار دارد ، دبی کاری و بیشترین دبی مجاز بررسی شود.
  3. آب بند ها بررسی شود.
  4. فشار ، لزجت و دمای تمامی روغن های روانکار باید آزمایش شود.

آزمایش NPSH

کارکرد صحیح پمپ به هنگام آزمایش NPSH به خریدار اطمینان می دهد که پمپ به لحاظ طراحی دچار مشکل خلازایی نخواهد بود. داده های مربوط به NPSH در همه نقاطی که آزمایش عملکرد ذکر شده است. پمپ را باید دبی و سرعت ثابت با شرایط مکش متغیر آزمایش کنیم تا به شرایط پیدایش خلازایی دست یابیم.ارتفاع پمپ از نمودار بدست آمده را باید در npsh های مختلف ررسم نماییم.

 

 

Rate this post

برچسب ها : , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp