تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آزمایش آب پرورش ماهی

آزمایش آب پرورش ماهی :

آزمایش آب پرورش ماهی در آزمایشگاه آب آبرام به طور کامل انجام می گردد. آزمایش آب پرورش ماهی مشخص کننده شرایط فیزیکی و شیمیایی آب پرورش ماهی است. این آزمایش تأثیر عمده ای برروی رشد و مقاومت ماهی های استخر دارد. رعایت کیفیت  آب استخر پرورش ماهی موجب بدست آوردن ماهیان با رشد و سلامت مناسب می شود. آزمایش آب پرورش ماهی شامل پارامتر های شیمی آب از جمله : پی اچ،دما، اکسیژن محلول، قلیائیت کل، سختی کل ،آهن، کلراید، سولفات، کلسیم، منیزیم، فسفات، سدیم، پتاسیم،مس ،ترکیبات pcb، روی،نیتریت، نیترات،آمونیاک، cod و bod.

انجام آنالیز های آب در سلامت ماهی ها بسیار با اهمیت است.

ماهی قزل آلای رنگین کمان (خانواده ماهیان آزاد و از خانواده در آبهای شیرین)در 72 کشور پرورش می یابد. این گونه ماهی به دلیل حساسیت کمتر به شرایط نامساعد،رشد مناسبی در انواع آب دارد. در آزمایش آب پرورش ماهی قزل آلا میزان درجه حرارت مناسب برای رشد و تبدیل خوراک به گوشت بین 7 تا 18درجه سانتیگراد است. اگر درجه حرارت پایین تر تا بالاتر باشد، ماهی اشتهای خود را از دست می دهد و رشد آن متوقف می شود.

روش نمونه برداری آب برکه و رودخانه جهت پرورش ماهی

شاخص های مهم آنالیز آب پرورش ماهی

در آنالیز آب پرورش ماهی قزل آلا علاوه بر درجه حرارت، عامل اکسیژن محلول هم برای رشد ماهی ها مهم است. اکسیژن محلول جهت تنفس گیاهان و جانواران آبزی می باشد که از طریق انتشار غیرفعال از اتمسفر وارد آب می شود. پروش ماهی قزل آلا در جهان با توجه به خصوصیاتی که ذکر شد در محیط های مختلفی پرورش داده می شود. این محیط ها عبارتند از:

  1. حوضچه بتونی
  2. استخرهای خاکی
  3. شالیزار
  4. سدها
  5. آب چشمه
  6. قنات
  7. چاه کشاورزی
  8. دریاچه طبیعی و مصنوعی

در ایران ماهی قزل آلا در سطح گسترده ای پرورش داده می شود پس انجام آزمایش آب پرورش ماهی مهم است.

اهمیت آزمایش آب پرورش ماهی

بر اساس گزارش سازمان خواربار جهانی در سال 2010میلادی میزان تولید این گونه ماهی 728447 تن بوده است. از این مقدار 441128 تن در آبهای شور و 287319 تن آن در آب های لب شور تولید شده است. بر طبق این گزارش 83 درصد تولید جهانی ماهی قزل آلا یعنی 604853 تن در 10 کشور پرورش یافته است. این گزارش نشان می دهد که ایران با تولید 91519 تن، رتبه دوم را کسب کرده است. با توجه به تأثیر رشد ماهی قزل آلا در توسعه اقتصادی آنالیز آب پرورش ماهی نیز اهمیت پیدا می کند.

میزان تولید ماهی قزل آلا بین سال های 1380 تا 1390 در ایران.

 

دوره آزمایش آب پرورش ماهی

آنالیز آب پرورش ماهی بایستی به صورت دوره ای و بسته به نوع شاخص انجام گردد. آنالیز های پی اچ و دما و اکسیژن محلول بایستی به صورت روزانه انجام شود. آنالیز های شیمی شامل پارامتر های ذکر شده در بالا بایستی به صورت ماهانه انجام گیرد. انجام دوره ای آنالیز های بایستی توسط نمونه برداری دقیق و در استخر های متفاوت انجام گیرد.

نمونه برداری آب پرورش ماهی

نمونه برداری آب پرورش ماهی باید به صورت لحظه ای و از نقطه ای که دارای آب جاری است انجام شود یک استخر پرورش ماهی یک نقطه که دارای آب جاری است نمونه گرفته شود. نمونه برداری باید در یک ظرف 2 لیتری تمیز ترجیحا شیشه ای انجام شود تا اینکه  نتیجه آنالیز دارای کمترین خطا باشد.

استاندارد آب پرورش ماهی

جدول زیر میزان مقادیر استاندارد آب پرورش ماهی برای پارامتر های مختلف را نشان می دهد.

محدوده استاندارد کیفیت آب برای پرورش ماهی های سرد آبی و گرم آبی

 

هزینه آزمایش آب استخر پرورش ماهی

کیفیت آب استخر پرورش ماهی با توجه به اجرای آزمایش ­های میکروبی، شیمیایی و فلزات سنگین تعیین می­ گردد. بر اساس استاندارد شماره 8726 سازمان ملی استاندارد پارامترهای دما، اکسیژن، دی­ اکسیدکربن، PH، شفافیت (عمق دید)، کل مواد محلود در آب (TDS)، هدایت الکتریکی، کل مواد معلق در آب، قلیاییت کل، سختی کل، نیتریت، نیترات، آمونیاک، فسفات، سولفید، آهن کل و مس برای آنالیز آب استخر پرورش ماهی در نظر گرفته می ­شود. هزینه آزمایش آب پرورش ماهی کل پارامترهای ذکر شده برای سال 1398 مبلغ 9037000 ریال است. در بعضی مواقع درخواست کننده­ های آنالیز بعضی از پارامترها را حذف می­ کنند و یا برعکس علاوه بر پارامترهای ذکر شده پارامترهای دیگر را برای آنالیز درخواست می ­کنند که در آن صورت هزینه آزمایش آب براساس تعداد پارامتر متغیر خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها : , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :

سلام میزان شوری ابی ۹۳/۵ میلی زیمنس هستش.اگه بخوام بدونم برحسب گرم درلیتر چقدره چطور محاسبه باید کرد؟؟؟

با سلام واحد شوری درصد می باشد. میلی زیمنس بر سانتیمتر هم واحد هدایت الکتریکی می باشد.

whatsapp