اندازه گیری ph آب 

اندازه گیری ph آب

اندازه گیری ph آب یکی از متداول ترین و مهم ترین آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه های شیمی آب و فاضلاب می باشد که کاربرد گسترده ای دارد. از لحاظ عملی ، در هر فازی از آب و تصفیه فاضلاب که وجود دارد، کاربرد دارد. خنثی سازی با اسید و باز ، سختی گیری آب ، ترسیب ، لخته سازی ، گندزدایی ،کنترل خوردگی جاهایی هستند که به کنترل پی اچ نیاز است. پی اچ در تعیین قلیائیت و اندازه گیری کربن دی اکسید  و بسیاری از معادلات اسید و باز تاثیر گذار است.

در دمای محیط ، غلظت اسیدیته و قلیائیت محلول ، شاخصی از پی اچ یا فعالیت یون هیدروژن است. اسیدیته و قلیائیت  ظرفیت خنثی سازی اسید و باز آب می باشد که معمولا بر حسب میلیگرم بر لیتر کربنات کلسیم بر لیتر بیان می گردد. ظرفیت بافر، مقدار قوی بودن اسیدیته یا باز را بیان می کند و معمولا بر حسب مول بر لیتر بیان می گردد. پی اچ(PH) طبق تعریف سورن سون به صورت  [+log[H تعریف می شود. شاخص شدت اسیدیته است. آب خالص به آرامی یونیزه می شود و در تعادل با محصلات یونی به صورت زیر تعریف می شود.

 • [H+] = فعالیت یون های هیدروژن (مول بر لیتر)
 • [OH–]= فعالیت یون های هیدروکسیل (مول بر لیتر)
 • Kw = محصولات یونی آب

به دلیل معادلات آنیونی در تمام مراحل ، بهتر است محلول را رقیق کرد. واجب است استفاده کنیم از کلمه فعالیت یون ها و نه غلظت مولی. استفاده از کلمه PH ، با این فرض است که فعالیت یون هیدروژن aH+ در نظر گرفته شده باشد. معادله تقریبی در نظر گرفته شده برای مولاریته. [H+] در محلول های رقیق شده دیده می شود. شاخص لگاریتمی در دسترس است برای بیان رنج وسیعی از فعالیت های آنیونی ، معادله زیر در فرم لگاریتمی و اصلاح شده بیانگر این فعالیت است.

اندازه گیری ph آب

معادله بالا بیان می کند که هرچه مقدار PH  افزایش می یابد ، POH کاهش می یابد و برعکس. زیرا که pKw یک ثابتی است در  دمای داده شده. در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد ، پی اچ ۷ می باشد که خنثی است. فعالیت یون های هیدروزن و هیدروکسیل معادل هستند. و برابر بودن غلظت ها در فعالیت حدودی ۷ است.

 

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
2 پاسخ
 1. یونس معظمی
  یونس معظمی گفته:

  سلام
  ممنون بابت مطالب مفیدتون

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ
  • developer
   developer گفته:

   خواهش میکنم

   No votes yet.
   Please wait...
   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *