آزمایش PH

آزمایش PH

آزمایش PH یکی از مهمترین و رایج ترین آزمون ها  شیمی می باشد. آزمایش PH  نشانگر میزان اسیدی بودن یا اسیدی نبودن یک نمونه می باشد. پی اچ در اندازه گیری قلیائیت ، کربن دی اکسید و دیگر تعادلات اسید و بازی می باشد. در دمای مشخص شدت اسیدی یا بازی بودن نمونه با پی اچ یا فعالیت بون هیدروژن مشخص می شود. قلیائیت و اسیدیته ظرفیت خنثی سازی اسیذ و باز در آب می باشد. معمولا بر حسب میلی گرم بر لیتر کربنات کلسیم ارائه می شود.

آزمایش PH و محل اندازه گیری

آزمایش PH و معانی شاخص های مختلف

 

آزمایش PH فاضلاب

برای محاسبه آزمایش PH فاضلاب ورودی ، ناشی از تجزیه بی هوازی مواد آلی در شبکه جمع آوری یا pH ممکن است تغییر غیرمتعارف فاضلاب در pH خطوط انتقال بوده یا نمایانگر تخلیه غیرمجاز فاضلاب های صنعتی باشد. تغییر غیرمتعارف بعضی واحدها مثل حوض هوادهی فاضلاب یا حوض هاضم لجن ، ممکن است ناشی از نیتریفیکاسیون یا ایجا د و تعداد دفعات اندازه گیری pH شرایط بی هوازی در این واحدها باشد . در تصفیه خانه م وردنظر، محل اندازه گیری به شرح زیر است :

آزمایش PH و محل اندازه گیری

آزمایش PH و محل اندازه گیری و تعداد دفعات اندازه گیری

مقدار استاندارد پی اچ آب

مقدار استاندارد پی اچ آب  مطابق با استاندارد شماره 1053 سازمان ملی استاندارد ایران، بین 6 تا 8.5 می باشد. بالا یا پایین شدن از این مقدار برای شرب غیر مجاز بوده و اثرات سو و بیماری در بدن ایجاد می کند. لذا بایستی همواره در تعیین مقدار آن نهایت دقت را به عمل آورد. پی اچ بایستی توسط دما اندازه گیری شود. آزمایش پی اچ توسط دستگاه پی اچ متر اندازه گیری می شود.

 پی اچ متر

اندازه گیر ی دمای فاضلاب و محل اندازه گیری:

دما، بر خاصیت ته نشینی مواد جامد معلق در حوض ته نشینی و واکنش های بیوشیمیایی اثر دارد، برای اطمینان از این که دمای فاضلاب در حدود قابل قبول است ، باید دمای فاضلاب ورودی به تصفیه خانه ، هر 6 ساعت یکبار 4 بار در روز اندازه گیری شود. تعداد و نوع آزمایش های موردنیاز در یک تصفیه خانه فاضلاب ، به فرآیند تصفیه و نوع و تعداد واحدهای تصفیه بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *