تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آزمایش جارتست

آزمایش جارتست

آزمایش جارتست یک عملیات آزمایشگاهی به منظور تعیین اپتیمم مقدار ماده منعقد کننده و pH در آب می باشد. آزمايش جار براي نشان دادن طبيعت و انعطاف پذيري تصفيه شيميايي طراحي شده و هدف آزمايش بازدهي واحدهاي تصفيه خانه است. بسياري از مواد شيميايي مورد استفاده در تصفيه خانه هاي آب در مقياس آزمايشگاهي با آزمايش جار قابل اندازه گيري است. از جمله مهمترين اين مواد شيميايي: منعقد کننده ها، کمک منعقد کننده ها، ترکيبات قليايي، مواد شيميايي نرم کننده و کربن فعال براي حذف طعم و بو است.

انجام جارتست  بدست آوردن دوز بهیته مواد منعقد کننده.

وقتي مواد منعقد کننده در طي آزمایش جارتست اضافه مي شود، ترمهاي انعقاد، لخته سازي يا لخته براي تشريح عمليات استفاده مي شود.این آزمایش در یک سری ظرف مشابه که به صورت قابل کنترل به هم زده می شوند اجرا می شود. در عمل با تغییر موقعیت آب خام،آزمایش جارتست باید انجام شود.همچنین ارتباط بین عملیات آزمایشگاهی و پایلوتی  باید به طور منظم کنترل شود. به منظور تعیین بهنه مقدار تزریق و pH  چندین سری آزمایش باید اجرا گردد. برای مثال برای یک دز مشخص pH را تغییر میدهند و بر عکس.نتایج آزمایش جارتست، بهینه مقدار pH  و دز منعقد کننده را برای یک آب خام معین و منعقد کننده به کار رفته می دهد.در آزمایش جار تست عملیات زیر انجام می شود :اختلاط سریع ماده منعقد کننده با آب (جهت اطمینان از تماس ذرات کلوییدی و منعقد کننده)، اولین لخته های کوچک در این مرحله تشکیل می گردد.اختلاط کند و تشکیل لخته های بزرگتر

ته نشینی لخته ها در آزمایش جارتست

آزمايش جارتست همچنين ارزيابي از استحقاق نسبي مواد منعقد کننده آلومينيوم و آهن به تنهايي و يا در ترکيب با کمک منعقد کننده هايي مانند سيليس فعال، پلي الکتروليت، خاک رس، کربن فعال، لجن ته نشين شده، آهک و کربنات سديم ارائه مي دهد. هنگامي که اطلاعات قبلي از ماده منعقد کننده مناسب آب و اندازه لخته هاي مورد نظر وجود ندارد نتايج آزمايش ارزش قابل ملاحظه اي در طراحي واحدهاي جديد دارد.به همين علت آزمايش مي تواند حکمت و ضرورت نوسازي واحدهاي قديمي از قبيل نصب اختلاط سريع اصلاح شده يا لخته سازهاي مکانيکي و تغيير در حوضچه هاي ته نشيني را اثبات مي کند.

تذکر مهم:

تمام نمونه ها در سري آزمايش بايد در کمترين زمان ممکن تهيه شوند.از آنجا که درجه حرارت نقش مهمي در انعقاد ايفا مي کند، نمونه هاي آب خام بايد فقط بعد از اتمام آماده سازي هايي لازم تهيه و اندازه گيري شود که اين کار به منظور کاهش دادن تأثير درجه حرارت آزمايشگاه روي نمونه است.

کدورت

کدورت يکي از پارامترهاي فيزيکي آزمایش جارتست آبها است. اين واحد ميزان شفافيت آب را تعيين مي نمايد و متأثر از وجود ترکيباتي نظير رس، سيلت(گل و لاي)، ذرات خرد شده ترکيبات آلي و معدني، پلانکتونها و ديگر ميکروارگانيسمهاي ميکروسکوپي است. اندازه واقعي اين ذرات معلق از 1 تا 001.0 ميکرومتر متغير است. که با توجه به ميزان توربولانس آب با آن جابه جا مي شوند. به عنوان مثال کدورت مي تواند حاصل فرسايش يخچالهاي طبيعي، يا لايه هاي رويي خاک توسط يک رودخانه سيلابي باشد. در ضمن بايد توجه نمود که هيچ ارتباط مشخصي بين کدورت و غلظت مواد معلق وجود ندارد.

وسايل و موارد مورد نياز جارتست

1.دستگاه جارتست (همزن)

  1. بشرهايcc 1000،
  2. ظرفي پلاستيکي با ظرفيتي بيش از 2 گالن براي برداشتن نمونه،
  3. استوانه مدرج cc 1000،
  4. پيپتهاي اندازه گيري با دقت 1/0 ميلي ليتر،
  5. معرف براي تعيين pH،
  6. وسيله براي تعيين کدورت.

 روش کار آزمایش جارتست

برای شروع، pH آب باید روی دو pH متفاوت اسیدی و بازی(6 و9 ) قرار داده شود. یعنی ما دو نمونه آب متفاوت با pH های 6 و 9 در اختیار داریم که با منعقد کنندهای متفاوت و با pH های متفاوت آن ها آزمایش انجام می دهیم. در اینجا از دو منعقد کننده مختلف یعنی کلرور فریک  و دیگری آلوم استفاده می کنیم: 6 بشر را از 9/0 لیتر آب خام حاوی کدورت (توسط استوانه های مدرج) پر کردیم.

مقادیر مختلف از دز ماده منعقد کننده کلرور فریک با غلظت (m.mol)/lit 5/34 به ترتیب 4 ، 8 ، 12 ، 16 و 20 سی سی  را در پنج بشر کوچک ریختیم و یک نمونه نیز به عنوان شاهد بدون ماده منعقد آماده کردیم.  نمونه ها را زیر دستگاه جارتست قرار دادیم و همزن دستگاه را راه انداختیم . دور دستگاه را روی 120 دور در دقیقه قرار دادیم و در همان حال به هم زدن بشرهها، ماده منعقد کننده را اضافه نموده و هم زدن را به مدت 1 دقیقه ادامه دادیم.

به مدت 20 دقیقه دستگاه جارتست را روی سرعت 25 دور بر دقیقه قرار دادیم. در این مدت بشری که حاوی مواد منعقد کننده نیست ( نمونه شاهد) را هر چند وقت یک بار به صورت دستی به هم زدیم.بعد از 20 دقیقه به هم زدن را قطع نموده و اجازه دادیم  به مدت 30 دقیقه ته نشینی صورت بگیرد.بعد از این مدت، به دقتmm 50 از عمق 1 سانتی متری  سطح  هر نمونه برداشته و به یک بشر تمیز منتقل می کنیم.کدورت هر نمونه را به وسیله دستگاه اندازه گیری می کنیم.تمام مراحل فوق را برای آلوم با غلظت (m.mol)/lit 5/34 تکرار می کنیم.(توجه داریم که دو نوع آب خام داریم یکی  با 6 pH =  و دیگری با 9pH=  که تمام این مراحل را برای هر دو آن ها باید انجام دهیم ) با استفاده از فرمولهای زیر ابتدا مقدار ماده منعقد کننده را بر حسب میلی گرم در لیتر بیان می کنیم و سپس در جداول مربوطه قرار می دهیم    3-3- نتایج،جداول و گراف ها:

 

برچسب ها : , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :

باسلام و احترام
خواهشمند است در صورت امکان انجام آزمونهای زیر مراتبت را جهت استحضار اطلاع رسانی نمایید.
1- آزمون های تعیین چگالی ظاهری(ISIRI 8933)
2- آزمون اندازه گیری ظرفیت جذب سطحی به روش نمودار همدمای فاز آبی(ISIRI 8942)
با سپاس
اسماعیلی 02/02/96
تلفن تماس 09124334171 – 56331300 داخلی 407

با سلام و خسته نباشید.
آزمون های فوق در آزمایشگاه شرکت ما قابل انجام نمی باشد.

باسلام وخسته نباشید
برای اینکه ازمایش جار رای با دومنعقد کننده اصلی ودو کمک منعقد کننده انجام شود ،کل نمونه های ازمایش چه تعدادی میشوند؟؟؟؟
ممنونم میشم اگر راهنمایی بفرمایید

whatsapp