کلراید آب

کلراید آب

یون کلراید آب که به شکل (-Cl) در آب یافت می شود، یکی از آنیون های غیر آلی اصلی در نمونه های آب آشامیدنی ، آب چاه و رودخانه ها و دریا ها و پساب ها می باشد. مزه شوری تولید شده در آب های آشامیدنی به دلیل وجود یون کلراید می باشد. برخی از آب ها ، که مزه شوری می دهند ، ممکن است دارای غلظت حدودی ۲۵۰ میلی گرم بر لیتر کلراید باشند اگر سدیم در نمونه های آب نیز یافت شود. یا اینکه به طور کلی مزه شوری عادی ، نیز ممکن است در نمونه های آب با غلظت بیشتر از ۱۰۰۰ میلیگرم بر لیتر کلراید وجود نداشته باشد ، در صورتی که کلسیم و منیزیم  از اجزای تشکیل دهنده آب باشند.

لیوان آب به همراه کلراید آب

غلظت کلراید ، در فاضلاب ها معمولا بیشتر از آب های سطحی است. زیرا سدیم کلراید یک مشکل عمومی است که در فرآيند های تصفیه زیستی که برای فاضلاب ها به کار برده می شود ، معمولا تصفیه نمی گردد. در سطح ساحل دریا ، غلظت کلراید ممکن است به میزان زیادی وجود داشته باشد به دلیل اینکه نشت نمک از سیستم های تصفیه آب به دریا ها زیاد اتفاق می افتد. همچنین فعالبت های صنعتی ممکن است غلظت کلراید آب را افزایش دهد. غلظت بالای کلراید ، باعث صدمه به لوله های فلزی و تجهیزات صنعتی می شود.

روش های اندازه گیری کلراید آب

برای اندازه گیری کلراید آب ۶ روش وجود دارد، و به دلیل اینکه دو روش اول شبیه همدگیر هستند در تمامی ابعاد ، انتخاب روش به طور گسترده ای بستگی به ترجیحات شخصی بستگی دارد.

  1. روش  argentometric
  2. روش نیترات جیوه
  3. روش potentiometric
  4. روش سیانید فریک
  5. روش آنالیز تزریق جریان

روش  argentometric ، مناسب برای استفاده در آب های نسبتا شفاف که غلظت کلراید در آنها حدود 0.15 تا  10 میلیگرم بر لیتر سیانید است. در روش تیتراسیوت با نیترات جیوه ، یافتن نقطه پایانی ساده تر است نسبت یه سایر روش ها. روش potentiometric مناسب است برای نمونه های دارای رنگ یا کدورت باشند و شاخص های رنگ نقطه پایانی  برای دیده شدن سخت باشد.

 روش potentiometric می تواند بدون اقدام به پیش تصفیه برای نمونه های دارای یون فریک ، کروم ، فسفات ، فرو و سایر یون های فلزات سنگین مورد استفاده قرار بگیرد. روش سیانید فریک یک روش اتوماتیک است. روش آنالیز تزریق جریان یک تکنیک رنگ سنجی اتوماتیک است که برای آنالیز نمونه هایی که تعداد زیادی هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد. اما ترجیحا توصیه می گردد کلراید آب را با کروماتوگرافی گازی انجام شود.

[aparat id=”0moeU”]

 

No votes yet.
Please wait...
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *