COD

CODو روش اندازه گیری آن با پتاسیم دی کرومات

تعریف COD:

COD یا (chemical oxygen demand)  به معنی اکسیژن مورد نیاز و معرف ناخالصی های آلی نمونه است یعنی مواد آلی قابل تجزیه و غیر قابل تجزیه با باکتری ها.

آلودگی فاضلاب ناشی از وجود مواد خارجی است و اندازه گیری این مواد برای تعیین مقدار آلودگی نمونه مورد التفات است اما تنوع و تعداد این مواد به قدری زیاد است که عملا چنین کاری غیر ممکن است.یکی از مناسبترین راهها برای اندازه گیری مقدار این مواد تعیین میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسون است.زیرا همانطور که میدانیم برای اکسیداسون هر ماده به مقداری اکسیژن نیاز است و از این رو هرچه مقدار مواد اکسیدشونده بیشتر باشد مقدار اکسیژن مصرفی برای اکسیداسون بیشتر خواهد بود.بنابراین برای تعیین مقدار مواد خارجی موجود در فاضلاب به جای اندازه گیری مستقیم,مقدار اکسیژن مورد نیاز آنها را اندازه گیری میکنند.در واقع CODمقدار اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون کل مواد میباشد;در نتیجه CODیک فاضلاب یا آب آلوده عبارت است از میزان اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون مواد قابل اکسید شدن موجود در آن.مقدار CODمعمولا با استفاده از یک عامل اکسیدکننده قوی مانند پتاسیم برمنگنات و یا پتاسیم دی کربونات در محیط اسیدی قابل اندازه گیری است.

با وجود اینکه شاخصBODبسیار کاربردی است اما به بدلیل ضعفهای مهمی که دارد شاخص CODتعریف شده که ضعفهای BOD را جبران می کند.این دو ضعف عبارتند از:

 • طولانی بودن مدت آزمایش;مهمترین مزیت آزمایش CODنسبت به BODآن این است که این آزمایش در کمتر از1hr قابل انجام است در حالی که آزمایش BODحداقل 5روز زمان لازم دارد.
 • امکان مسموم شدن و مردن میکروارگانیزمها مورد نظر در تماس با مواد آلوده در مدت طولانی.                                                          در تست CODعلاوه بر اینکه دو نقض بالا را رفع شده است،در آن کلیه مواد،حتی موادی که به صورت بیولوژیکی هم اکسید نمیشوند،اکسید میشوند;لذا مقدار COD برای یک فاضلاب خالص همواره مساوی یا بزرگتر از مقدار BOD ان است.(حدود 1.5-2برابر)در مورد پسابهایی که حاوی مواد سمی هستند این آزمایش را میتوان تنها روش قابل قبول که بر BOD برتری دارد به حساب آورد.در اکسیداسیون مواد شیمیایی درجه اکسایش به نوع ماده،مقدار PH،دما،زمان واکنش،غلظت عامل اکسنده و همچنین به نوع شتابدهنده های اضافه شده بستگی دارد

  روش آزمایش COD:

انواع روشهای انجام آزمایش بر  حسب مواد اکسیدکننده مورد استفاده تقسیم بندی میشود.بطور کلی مواد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که بهترین آنها در حال حاضر پتاسیم دی کرومات است که در اینجا به طور خلاصه روش انجام آزمایش آنرا شرح میدهیم.

cod

cod

شرایط لازم برای انجام آزمایش:

 1. محیط اسیدی;             PH<2
 2. وجود حرارت برای اکسداسیون سریعتر

اضافه کردن سولفات نقره به عنوان کاتالیزور،که سولفات نقره را به اسید سولفوریک غلیظ اضافه کرده و یک اسید به نام اسید مخصوص CODمیسازند.

روش کار:

 1. پتاسیم دی کرومات استاندارد 25نرمال: پتاسیم دی کرومات را به مدت 2hrدر درجه حرارت103°Cخشک کرده ومقدار 12.259grاز آنرا وزن نموده و در آب مقطر حل کرده و حجم آن را به 1Litبرسانید.
 2. اسید سولفوریک مخصوص COD:15gr سولفات نقره جامد را در 300mgاسید سولفوریک غلیظ حل کرده و حجم آنرا به 1Litبرسانید.
 3. فروئین(Ferroin):1gr فنانترولین منو هیدراته و 0.7grاز FeSO4.7H2Oرا در 1000ccآب مقطر حل کنید.
 4. سولفات مضاعف و آهن و آمونیوم 1نرمال:مقدار 39gr از Fe(NH4)2(SO4)2.6H2O را در آب مقطر حل کرده و در 20ccاسیدسولفوریک غلیظ اضافه کنید.بعد از خشک شدن با آب مقطر حجم آن را به 1Lit برسانید.

تعیین فاکتور محلول قبل از شروع آزمایش ضروری است;

روش تعیین فاکتور COD:

10mgمحلول غلیظ پتاسیم دی کرومات را با آب رقیق کرده و به حجم 100ml برسانید.به این محلول 30mlسولفوریک اسید غلیظ افزوده میشود.بعد از سرد شدن محلول 3قطره شناساگر فرویین اضافه شده و محلول حاصل را با فروآمونیوم سولفات تیتر میکنند.از مقدار حجم مصرفی Xبرای محاسبه ی فاکتور طبق فرمول:f=10/xاستفاده میشود.

در نهایت مقدار COD محلول از رابطه ی زیر محاسبه می شود:

COD  (mg)  =  200 (a-b).f.(1/v)

a ← حجم فروآمونیوم سولفات نمونه

b ← حجم فروامونیوم سولفات شاهد

f← فاکتور تیتراسون محلول فروآمونیوم

v←حجم نمونه آزمایش

No votes yet.
Please wait...
6 پاسخ
 1. علی
  علی گفته:

  سلام چرا من وقتی آزمایش انجام میدهم . حجم فروآمونیوم سولفات مصرف شده برای نمونه کمتر از حجم مصرف شده برای شاهد است. لطفا جواب سوالم رو به ایمیلم هم بفرستید. ممنون ضروریه.

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ
  • abram team
   abram team گفته:

   سلام… به دلیل اینکه در محلول cod کروم ۶ ظرفیتی تبدیل به کروم ۳ ظرفیتی شده و حجم نمونه مصرفی کمتر می شود ولی در نمونه blank چون آب مقطر است واکنش مورد نظر اتفاق نمی افتد و حجم blank بیشتر است.

   No votes yet.
   Please wait...
   پاسخ
 2. jamal
  jamal گفته:

  آیا برای هر روز باید بلنک جدید درست کرد یا یکی برای همیشه کافیه؟ بلنک دارای رسوب سفید رنگ میشه چرا؟ بعضی از نمونه ها داخل ویال ریخته میشود بعد از واکنش سفید رنگ می شود دلیلش چیست؟

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ
  • developer
   developer گفته:

   بله برای هر سری جدید باید نمونه بلنک تهیه شود.

   No votes yet.
   Please wait...
   پاسخ
 3. jamal
  jamal گفته:

  با سلام و تشکر. برای آزمایش از ویال های cod hach استفاده میکنم ولی برای ساخت بلنک وقتی آب مقطر اضافه میکنم بعد از سرد شدن رسوب سفید رنگ ته نشین میشه دلیلش چی میتونه باشه؟

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ
 4. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام.دربعضی فرمولهای COD از 8000 و بجای f از نرمالیته استفاده میشه..سوال من اینه که 8000 از کجا بدست میاد؟؟

  No votes yet.
  Please wait...
  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *