تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آزمایش بیولوژی آب

آزمایش بیولوژی آب

آزمایش بیولوژی آب بمنظور تشخیص ساختار توده بیولوژیکی موجود در منابع آب دریا ها ، منایع ذخیره آب آشامیدنی ، آۤب های سطحی و دریا ها مورد استفاده قرار می گیرد. در سال ۱۹۰۸ میلادی سیستم پایروبی ارائه شد ، در این سیستم برای اولین بار از گیاهان و جانوران آبزی به عنوان شاخص های بیولوژیکی استفاده شد. امروزه تغییرات زیادی در این سیستم به وجود آمده است. از جمله منابع مورد استفاده شد. امروزه تغییرات زیادی در این سیستم  به وجود آمده است.

 

اجرای آزمایش های آب

 

از شرایط اصلی اجرای آزمایش بیولوژی آب ،استفاده از ارگانیزم های شاخصی است که کاملا در محیط غالب بوده  و در محیط های مجاور موجود نبوده و یا به صورت بسیار محدود وجود دارند. بنابراین به طور معمول  ارگانیزم هایی انتخاب می شوند که:

  1. به راحتی قابل شناسایی باشند.
  2. جزو گیاهان و جانورانی باشند که در سطح جهان یافت می شود (به دلیل قابلیت تطبیق با شرایط محیطی متنوع در نقاط مختلف جهان)
  3. سرعت تکثیر آنها نسبتا زیاد باشد.
  4. در محیط به سادگی تکثیر و پروش یابد.

برای درجه بندی ساپروبی ، پروتوزئو ها ،به خصوص سیلیاته به عنوان نشانگر بیولوژیکی بسیار مناسب می باشند. این ارگانیزم ها به دلیل سطح زیاد سلول و حجم کم آن، در برابر شرایط محیطی بسیار عکس العمل نشان می دهند. به همین دلیل در کنار این ارگانیزم ها ، از جانوران تکامل یافته تر به عنوان مثل لارو حشرات، خرچنگ های ریز، صدف ها و ماهی ها نیز استفاده می شود. باید توجه داشت که استفاده از روتیفر ها کمتر توصیه شده است.

ارگانیزم ها در رودخانه ها به دلیل جریان آب حرکت کرده و در نقطه دیگری ساکن می شوند ، بنابراین ترکیب این توده های بیولوژیکی  ممکن است از نظر انواع گونه های موجود ، تعداد و همچنین تراکم نسبتا متفاوت بوده و تا زمانی که استاندارد در این زمینه منتشر نشده بود، روش  تقسیم چهار دسته ای ارگانیزم های نشانگر مورد استفاده قرار می گرفت و به هر ارگانیزم عدد ساپروبی S مربوط به خود تعلق می گرفت.

 

آزمایش-بیولوژی-آب

در رابطه با تراکم حضور ارگانیزم در محیط ، یک رده بندی شش بخشی مورد استفاده قرار می گرفت.

 

 

برچسب ها : , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp