تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

استاندارد خاک

استاندارد خاک

استاندارد خاک به بررسی املاح مواد تشکیل دهنده خاک مانند آرسنیک ، کروم ، کبالت ، جیوه ، نیکل ، سلنیوم ، آهن و … که شاخصی برای آلودگی خاک ها می باشند. بررسی کیفیت خاک بستگی به پی اچ خاک در حالت اشباع دارد ، چرا که استاندارد خاک در حالت PH>7 با حالتی که PH<7 باشد متفاوت است. طبق استاندارد سازمان محیط زیست برای خاک(دانلود) در حالتی که PH>7 باشد ، معیار های استاندارد متفاوت از حالتی می باشد که  PH<7 باشد.

 

استاندارد-خاک

استاندارد خاک ایران بر گرفته از استاندارد سازمان محیط زیست برای تمام خاک های موجود در مناطق کشاورزی،  تجاری ، محل دفن زباله ها ، لندفیل ها ، مراتع ، جنگل ها قابل استفاده است. در این روش برای تعیین پی اچ باید از گل اشباع استفاده شود. غلظت آلاینده ها بر اساس غلظت کل آلاینده بر حسب میلیگرم بر کیلوگرم  خاک خشکی که در دمای ۱۰۵ درجه سانتیگراد به مدت ۲۴ ساعت قرار گرفته است، محاسبه می شود.

عمق خاک حدودا از ۱ تا ۱۵۰ سانتیمتر برای نمونه برداری در نظر گرفته می شود. غلظت فلزات سنگین و غلظت کل مواد آلی بابر اساس استاندارد های سازمان محیط زیست آمریکا (EPA) انجام می شود. جدول زیر استاندارد خاک برای حالت اسیدی برای فلزات سنگین می باشد.

استاندارد فلزات سنگین برای کاربری های متفاوت خاک

خاك به دليل اهميت فزاينده در مسايل توسعه جهاني نظير امنيت غذايي، تخريب زمين، خاصيت پالايندگي و ارائه خدمات اكوسيستمي اهميت دارد. آلودگي خاك در اثر ورود آلاينده هاي آلي و معدني باعث اثر بر سلامت انسان، حيوانات، گياهان و منابع آب مي شود. بنابراين اگر غلظت آلاينده ها در خاك بيش از حد استاندارد پاكسازي خاك بايد با استفاده از يكي از روشهاي معمول با پرداخت هزينه توسط آلوده كنند تا حد استاندارد خاك پاكسازي شود. 

هر اندازه آلودگي موجود در خاك از آلاينده بيشتر از مقدار استاندارد پاك سازي تعيين شده براي اين آلاينده باشد، هزينه هاي پاك سازي همچنين مدت زمان مورد نياز براي انجام پاك سازي نيز بيشتر خواهد بود. انتخاب ضريب بستگي به نوع آلاينده در خاك دارد و به دو گروه اصلي فلزات سنگين و آلاينده هاي تقسيم مي شود. فلزات سنگين در خاك تجزيه نمي شوند. بنابراين بايد با استفاده از روش هاي پاك سازي غلظت اين عناصر تا حد استاندارد كاهش يابد. انتخاب روش پاك سازي و مدت زمان مورد نياز بستگي به نوع عنصر در خاك دارد. آلاينده هاي آلي در خاك ممكن است وارد واكنش هاي تجزيه مانند تجزيه توسط ميكروارگانيسم هاي خاك، فتوليز و يا هيدروليز شوند. بنابراين انتخاب روش پاك سازي اين مواد نه تنها به غلظت تركيب در خاك، بلكه به نيمه عمر آن نيز بستگي دارد. 

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :

با سلام خدمت مدیر سایت.مطلب واقعا مفید بود اما جمله بندی نامناسب باعث شد به مطلب 4 ستاره بدم.به امید موفقیت هرچه بیشتر

با سلام و عرض ادب، ممنون از مطالب مفیدتون
ممنون میشم اگه جدول حد مجاز فلزات سنگین در کودها و اصلاح کننده خاک ها برای استفاده سبزیجات و صیفیجات را نیز منتشر فرمایید

متاسفانه دسترسی به همچین اطلاعاتی نداریم می تونید کتاب های و استاندارد های مربوط به جهاد کشاورزی را در این زمینه مطالعه کنید.

whatsapp