تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

تیوسولفات سدیم

تیوسولفات سدیم

تیوسولفات سدیم (Na2S2O3) یک ماده خنثی کننده کلرید است که هر هالوژن باقی مانده را در نمونه های آب خنثی می کند و باعث می شود که در نمونه فعالیت های باکتریایی متوقف شود. درنتیجه در زمان نمونه برداری میکروبی نمونه های آب به ظرف استریل نمونه برداری اضافه می شود تا دقت اندازه گیری ها افزایش یابد. برای نمونه گیری از خروجی پساب های تصفیه خانه های فاضلابی که کلرزنی شده اند ، تیوسولفات سدیم (Na2S2O3) کافی به یک استریل تمیز اضافه می شود و بطری نمونه با ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر از محلول به آن اضافه می شود.

 

تیوسولفات سدیم (Na2S2O3) جهت اضاف نمودن به ظروف میکروبی نمونه برداری آب

مقدار تیوسولفات سدیم به نمونه های میکروبی

نمونه پساب خروجی تصفیه خانه

در یک بطری 120 میلی لیتر نمونه برداری ، مقدار  0.1 میلی لیتر از یک  محلول 10٪ تیوسولفات سدیم (Na2S2O3) اضافه شود که این مقدار از سدیم تیوسولفات، یک نمونه دارای حدود 15 میلی گرم در لیتر کلر باقی مانده را خنثی می کند.

نمونه آب آشامیدنی

برای نمونه های آب آشامیدنی، غلظت ماده خنثی کننده می تواند کاهش یابد. 0.1 میلی لیتر از محلول 3 درصد تیوسولفات سدیم (Na2S2O3) در یک بطری 120 میلی لیتر تا 5 میلی گرم در لیتر کلر باقی مانده خنثی می شود.

پس از اضافه کردن سدیم تیوسولوفات به ظرف باید درب ظرف  نمونه را محکم بست و ظروف حاوی بطری های دارای سدیم تیوسولوفات ضدعفونی شود.

نمونه های آبی که ممکن است در آنها غلظت فلزات سنگین از جمله مس یا روی (> 1.0 میلی گرم در لیتر) بالا باشد،  و نمونه های فاضلابی که جمع آوری می شوند که دارای فلزات سنگین هستند در بطری های نمونه حاوی این نمونه های باید یک ماده شیمیایی چَنگاله یا Chelate که باعث کاهش سمیت فلزی می شود ، اضافه گردد.

این مهم وقتی اهمیت پیدا می کند که نمونه برای مدت ۴ ساعت یا بیشتر با آزمایشگاه فاصله دارد که از 372 میلی گرم در لیتر از نمک دی سدیم اسید اتیلنیدامین تتراستیک (EDTA) استفاده شود.  محلول EDTA باید قبل از استفاده تنظیم شود و محلول آن  به حدود  pH=6.5 برسد.

محلول EDTA را به صورت جداگانه اضافه شود تا بطری نمونه قبل از عقیم سازی بطری (محلول 0.3 میلی لیتر 15٪ در یک بطری 120 میلی لیتر) یا قبل از آن با محلول Na2S2O3 ترکیب شود.

 

بطری استریل به همراه تیوسولفات سدیم (Na2S2O3)

 

1.7/5 - (4 امتیاز)

برچسب ها : , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp