تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

فیلتر استخر شنا

فیلتر استخر شنا

انواع فیلتر استخر شنا که متداول مورد استفاده قرار میگیرند در تصفیه آب استخر به شرح زیر است:

فیلتر استخر شنا دیاتومه ای (تحت فشار یا خلاء)

فیلتر استخر شنا شنی

الف-ثقلی سریع
ب-تحت فشار
ج-با سرعت بالا

هر کدام از فیلتر ها مزایا و معایبی دارند، هزینه انرژی، هزینه های شیمیائی، میزان مصرف آب، گنجایش سیستم تصفیه و هزینه های اولیه همگی متغیر هستند. انواع فیلترهای شنی و ثقلی و فشار بهره برداری آسان دارند. معهذا آب مصرفی آنها بالاست یعنی حدود 10 % آب استخر در خلال تصفیه در داخل سیستم هدر می رود که با فیلترهای دیاتومه ای و شنی با سرعت بالا این میزان تنها 1% از آب استخر است. هزینه های انرژی فیلترهای دیاتومه ای خلاء و شنی تحت فشار تقریباً برابر است، لیکن انواع دیاتومه ای تحت فشار و شنی با سرعت بالا هزینه های دو برابر دارند.

فیلتر استخر شنا  دیاتومه ای

فیلترهای دیاتومه ای یا دیاتومه ای خاکی اولین بار در سال 1945 برای استخرهای شنا استفاده شدند . گرچه در استخرهای شنای خصوصی
بسیار متداول است ولی برای استخرهای عمومی فقط در استرالیا جدیداً آغاز شده است.

فیلترهای دیاتومه ای طوری طراحی شده اند که پودر دیاتومه را در یک فضای تخلخلی وارد می کنند . فیلتر به خودی خود آب را تصفیه نمی کند بلکه این عملیات توسط کمک فیلتر (دیاتومه های خاکی ) انجام می شود . از آنجا که ضروری است که دیاتومه های خاکی در تمام لایه ها ضخامت یکسانی داشته باشند طراحی فیلترهای دیاتومه ای بسیار مهم است. این فیلتر از فسیل بقایای جانوران ریز آبی که دیاتومه نامیده می شوند تشکیل شده است. این فسیل ها در زیر میکروسکوپ به نحو باور نکردنی نازک و مانند دریچه های شفاف و یا به شکل صدفهایی با اشکال متفاوت و هندسی دیده می شوند . این دیاتومه ها چنان ریزند که اندازه متوسط بیش از هزار عدد از آنها برابر یک اینچ می شود.

تحت شرایط مناسب نور، درجه حرارت و مواد غذایی این گیاهان رشد خوبی می کنند و در طول دوره ژئولوژیکی گذشته انواع متعددی از اسکلت های این جانوران در مناطق مختلفی از کره زمین تولید شده است. هر اسکلت دارای ساختار، خلل و فرج دارای تقریباً شیبیه به سیلیکات خالص می باشد.

نوع فیلتری که برای استخرهای بزرگ استفاده می شود مت شکل از تانکهای عمودی استوانه ای که داخل آن عناصر فیلترهای لوله ای توخالی معلق هستند، آب استخر که وارد تانک می شود از میان دیاتومه ها عبور کرده و از طریق لوله ها به خروجی جریان یافته و سپس به استخر برمی گردد. این لوله ها در انواع گوناگون و اشکال مختلف ساخته می شوند. متداولترین آن اکسید آلومینیم متخلخل یا سیلندرهای فلزی فلزی متخلخل است که به شکل لوله های پلاستیکی ،هسته فلزی و به شکل مارپیچ است.

وقتی آب استخر در داخل فیلتر به گردش درمی آید ذرات معلق جدا می شوند. معمولا آنقدر ذرات معلق در آب هست که ورودی کوچک (نازک) سطوح را مسدود کند و افزایش فشار بسیار سریع و کاهش جریان آب را باعث شود. به این خاطر اغلب استخرها از طریق تغذیه مقدار کمی دیاتومه اضافی به سیستم هایشان عمل می کنند که دارای تصفیه موفق تر می شوند.

گرچه با این فیلترها می توان میزان فیلتراسیون بالایی د اشت، میزان فیلتراسیون بالاتر در سیلیکاتهای کوتاهتری بدست می آید. میزان 1 تا حداکثر 3 گالن در فوت مربع در دقیقه با میزان / فیلتراسیون 5 10 گالن در دقیقه در فوت مربع امکان پذیر – شستشوی معکوس 12 است.

فیلتر استخر شنا ثقلی

این نوع فیلترها اساساً تشکیل شده است از بستری تمیز از دانه های شن که از بعضی معادن و صخره ها تهیه می شوند. و به منظور جدا کردن نهایی ذرات معلق، مانند آلوم به فیلتر اضافه می شود. سرعت فیلتراسیون معمول در حدود 3 گالن در فوت مربع در دقیقه است.

Rate this post
به اشتراک بگذارید :
whatsapp