تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آزمایش آمونیاک آب

آزمایش آمونیاک آب

آمونیاک چیست؟

آزمایش آمونیاک آب یکی از آزمایش های مهم آب است. که مولکول آمونیاک از یک اتم نیتروژن و سه اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل شده است. با توجه به وجود یک جفت الکترون ناپیوندی بر روی نیتروژن، این مولکول ساختار هرم مثلثی دارد و زوایای پیوند کم‌تر از 109 درجه هستند [1]مولکول آمونیاک یک مولکول قطبی است که می‌تواند با خودش و بسیاری مولکول‌های دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نمایدآمونیاک ، مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده ، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد. این ماده ، گازیست بی‌رنگ با مزه فوق‌العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه‌کننده نیز می‌باشد. گاز آمونیاک از هوا سبک‌تر بوده ، به‌سهولت به مایع تبدیل می‌شود. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید ” فورمینات نقره و جیوه ” می‌کند که موادی  شدیداً قابل انفجار هستند. گاز آمونیاک در اثر گرمای از ۴۰۰ درجه به بالا تجزیه شده و تولید نیتروژن و هیدروژن می‌کند.

جامد و مایعحالت فیزیکی
NH3نام شیمیایی
031/17وزن مولوکولی
73/77- cنقطه ذوب
3/33- cنقطه جوش
4/132 cدمای بحرانی
73/.kg/m3چگالی گاز
سمیدرجه سمی بودن
88/.g/cm3وزن مخصوص اشباع
25_16   حدود اشتعال

آمونياك از تركيب ازت هوا (منبع آن هواي محيط ) و هيدروژن (تهيه شده از يك منبع هيد روكربني يا الكتروليز آب و …) در يك واحد صنعتي توليد مي شود آمونیاک در صنعت به روش هابر تهیه می شود که در آن 1 قسمت نیتروژن را با سه قسمت نیتروژن در محفظه ای تحت فشار و دمای بالا و در حضور آهن به عنوان کاتالیزور ترکیب می شود.

نیتروژن مورد نیاز را از هوا و هیدروژن مورد نیاز را از آب به دست می آورند و بعد از انجام مراحلی همچون خشك و فشرده كردن آن را تا دمای 540 درجه سانتی گراد حرارت می دهند و سپس از روی مخلوطی از نمك های مختلف می گذرانند كه در این مرحله است كه آمونیاك تولید می شود.

آزمایش آمونیاک آب و روش های تولید آمونیاک

1-تقطیر زغال سنگ

2-سنتز مستقیم

3- سینامالدهید و سیانوزها

جالب است بدانید در جنگ جهانی دوم آلمان برای تهیه مواد منفجره خود از معادن شوره در شیلی استفاده می کرد ولی با محاصره توسط متفقین از این معادن بی نصیب ماند و در آستانه تسلیم قرار گرفت ولی هابر با روش خود و تولید آمونیاک و تبدیل آن به اسید نیتریک و تهیه مواد منفجره چند سالی آتش جنگ را افروخته نگاه داشته است.

موارد استفاده از آمونیاک

در فرایند تولید کودهای شیمیایی ازت دار کشاورزی و اسید نیتریک و سایر ترکیبات نیتروژنه و در ساخت مواد منفجره و در تکنولوژی حفاری و استخراج و انتقال گاز کاربرد دارد.و نیز در تبرید و انجماد مورد استفاده قرار می گیرد , همچنین در بسیاری فرآیند ها نقش حلال را دارد . در صورت فشردن گاز توسط كمپرسور و سرد كردن آمونیاك فشرده شده به مایع تبدیل و با گرم كردن مایع به گاز تبدیل می شود .از همین اصل برای سیستم های خنك كننده و چیلر استفاده كرده و از آمونیاك به عنوان یكی از قدیمی ترین گاز ها برای این سیستمها استفاده می شود .علاوه بر این آمونیاک در کارخانجات یخ سازی ، در ساخت کودهایی از قبیل نیترات ، سولفات و فسفات آمونیوم ، تهیه اسید نیتریک ، داروسازی بکار می‌رود.

خطرات بهداشتی آمونیاک

آمونیاک موجب آسیب رساندن به ارگان های حیاتی بدن از جمله شش و پوست و چشم می شود و با آسیب رساندن به ریه‌ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می‌تواند سبب  مرگ شود. آستانه مجاز مواجهه با آن 50ppm است و در صورت تماس با بیش از این مقدار باید قسمت های آلوده بدن را به مدت 15 دقییقه با آب و صابون شست وشو داد و به پزشک مراجعه کرد.

فیلم روش آزمایش آمونیاک آب

 

3/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
whatsapp