تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

 نیترات آب

 نیترات چیست؟

نیترات آب یک آنیون معدنی است که از اکسیداسیون معدنی نیتروژن بوجود می آید و نقش مهمی در چرخه ی نیتروژن و بویژه در سنتز پروتئین در گیاهان دارد.

نیترات آب

منشا اصلی نیترات آب:

نیترات در اغلب آبهای آشامیدنی وجود دارد و علت آن فعالیت های بشری مانند استفاده بیش از حد از کودها شیمیایی همچون نیترات پتاسیم,نیترات آمونیوم,دفع نامناسب زباله های صنعتی,انسانی,حیوانی است.این موارد منبع اصلی ورود نیتروژن آلی به خاک است.در اثرفعالیت میکروارگانیزم های موجود در خاک طی فرایندی به نامAmmonification نیتروژن آلی به یون آمونیوم تبدیل میشود.خاک توانایی نگهداری این ترکیب را در خود دارد اما به مرور و طی فرایند دیگری به نام Nitrificationبخشی از یون آمونیوم ابتدا تبدیل به نیتریت و سپس نیترات میشود.لایه سطحی خاک توانایی نگهداری این ترکیب را ندارد و در نتیجه از طریق باران وارد آهای زیر زمینی و در نهایت آب آشامیدنی میشوند

تحقیقات نشان میدهد دفع فاضلاب به صورت سنتی و از طریق چاه فاضلاب و همچنین در شهر های صنعتی و به دلیل ورود آلاینده های صنعتی به سفره های آب زیر زمینی دلایل اصلی افزایش بیش از حد نیترات موجود در آب هستند.

عوارض نیترات  آب:

نیترات به طور طبیعی باغلظت کم در گیاهانی مثل کاهو,کرفس,اسفناج و…وجود دارد و به  صورت معمول برای سلامتی خطرناک نیست اما مصرف مداوم و بیش از حد آن میتواند اثرات جبران ناپذیری به بویژه برای کودکان,زنان باردار,مادران شیرده و سالمندان داشته باشد.

نیترات با هموگلوبین خون ترکیب شده وسبب اختلال در حمل اکسیژن توسط آن شده و توسط دستگاه گوارش به (NO)2تبدیل می شود و نوزادان از کمبود اکسیژن رنج میبرند و سبب نارسایی در نوزادان میشود.

سایر عوارض در بلند مدت:کاهش اسید معده,کاهش هموگلوبین طبیعی خون,کمبود آنزیم,تاثیربر سیستم عصبی,افسردگی و زمانیکه غلظت آن بالای 70%باشد سبب مرگ خواهد شد.

میزان مجاز نیترات آب:

به گفته  ی سازمان WHOاغلب افراد بالغ روزانه حدود20-70mg/lنیترات همراه مواد غذایی مصرف می کنند.با توجه به این مسئله سازمان محیط زیست ایال متحده حداکثر مجاز نیترات را 10برحسب نیتروژن قرار داده که معادل mg/l82.44بر حسب نیترات است.

روش های حذف نیترات آب:

یون نیترات بسیار پایدار است حذف آن به صورت روش های تصفیه ای معمولی مثل انعقاد,جذب و…انجام میشود.

سایر روش های حذف:

  • تبادل یونی رزین های قوی(بهترین روش حذف)
  • حذف بیولوژیکی نیترات با استفاه از متانول یا اتانول
  • اسمز معکوس

الکترودیالیزوالکترودیالز معکوس

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
whatsapp