تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

pH آب دیگ بخار

pH آب دیگ بخار

آزمایش pH آب دیگ بخار یکی از پارامترهای مهم آب دیگ بخار است. زیرا pH عامل خورندگی و رسوبگذاری است. pH=7 دارای خاصیت حنثی است اگر  pH کمتر از 7 باشد خاصیت اسیدی داشته و خورنده است. اگر میزان پی اچ آب بویلر بیشتر از 7 باشد بازی یا قلیایی محسوب می شود. پی اچ بالا و قلیایی بودن آب دیگ بخار موجب ته نشین شدن کربنات کلسیم موجود در آب دیگ می شود.این عامل موجب رسوب گذاری در لوله ها و دستگاه های حرارتی و مسیرهایی که آب از آن عبور می کند می گردد.

پی اچ آب دیگ بخار و کیفیت آب مصرفی در دیگ بخار تاثیر زیادی در طول عمر آن دارد.

علاوه بر pH پایین آب دیگ که موجب خورندگی می شود، قلیایی بودن آن نیز تأثیرات منفی روی دیگ دارد. قلیائیت بالا از نوع کربنات و بی کربنات و هیدروکسید بر اثر حرارت باعث شکسته شدن یون کربنات و بی کربنات می شود. این عامل موجب تولید دی اکسید کربن شده و باعث زنگ زدگی لوله های بخار می شود. موقعی که بخار سرد می شود دی اکسید کربن در آب حل شده و اسید کربنیک تولید می کند. در نتیجه اسید کربنیک نیز پی اچ دیگ را پایین آورده و موجب زنگ زدگی گوله های آب برگشتی می شود.

افت pH آب دیگ بخار همان طور که گفته شد موجب خورندگی در دیگ های بخار می شود. برای پایین آوردن پی اچ آب بویلر از پلی فسفات سدیم و آمونیاک باید به طور  همزمان استفاده کرد. بدین صورت که پلی فسفات سدیم و آمونیاک باید به طور همزمان به آب دیگ بخار تزریق شود. در صورت استفاده مجزا از پلی فسفات سدیم به دلیل غیر فرار بودن بخار بویلر را در برابر خورندگی محافظت نمی کند.

در پایین آمدن پی اچ آب بویلر عوامل زیادی از جمله سختی زیاد آب و درجه حرارت بالا دخیل هستند. پی اچ با دما رابطه غیر مستیم دارد یعنی با افزایش دما میزان pH پایین می آید. دلیل آن هم این است که با افزایش درجه حرارت، اکسیژن محلول در آب بویلر آزاد شده و به عنوان عامل خورنده عمل می کند. بنابراین در دیگ های بخار به دلیل درجه حرارت بالا، پایین آمدن پی اچ و عمل خورندگی تسریع پیدا می کند. سختی زیاد  هم که موجب  غلیط شدن آب می شود یکی از عوامل پایین آمدن pH است.

پی اچ  آب بویلر ها که خورنده نباشد و به اندازه کاف قلیایی بوده که موجب رسوب گذاری نشود 10.5 است. ولی اگر میزان سختی کل در بویلر صفر باشد، نیاز نیست میزان پی اچ در این حد باشد و می توان آن را بین 8.9 تا 9.2 نگهداری کرد و مشکلی هم پیش نمی آید. در حالت کلی میزان پی اچ آب بویلر ها در فشارهای مختلف باهم متفاوت است. در جدول 1 و 2 میزان پی اچ در فشارهای مختلف برگرفته از اسناد معتبر آورده شده است.

شاخص پی اچ بر اساس نوع و فشار دیگ بخار تعیین می شود.

 

 

2.9/5 - (9 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp