تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

pH آب

pH آب

pH آب برای بیان اسیدی یا قلیایی یک محلول به کار می رود. آب های طبیعی دارای هر دو ترکیبات اسیدی و قلیایی هستند. به طوری که بر هم کنش این ترکیبات متضاد و نیز فرآیند های شیمیایی و زیستی در آب ، pH آب را نتیجه می دهد. چی اچ در بسیاری از جنبه های مهندسی محیط زیست نقش مهمی ایفا می کند. بسیاری از واکنش هایی که بر کیفیت آب تاثیر می گذارند به پی اچ بستگی دارند. در تصفیه آب و فاضلاب ، پی اچ روی کارایی فرآیند های شیمیایی و میزان مصرف مواد شیمیایی لازم در آنها و نیز کنترل فرآیند های زیستی تاثیر گذار است.

pH آب  توسط دستگاه پی اچ سنج اندازه گیری می شود.

تغییرات pH آب

افزایش ناگهانی در pH آب بخاطر رشدهای جلبکی در نتیجه کلریناسیون غیر مداوم یا غیر کافی اتفاق می افتد. نگهداری کلر آزاد باقیمانده در استخر شنا در تمام اوقات از رشد جلبکی جلوگیری pH آب  استخر می نماید. در عمل در جائیکه کلر گازی استفاده می شود pH به سرعت پائین می افتد. اگر آلوم استفاده شود منجر به افت تصحیح نشود منجر به خوردگی و تحریک و سوزش pH می گردد. اگر pH آب کنترل نشود آلوم در استخر به pH چشم می شود. همچنین اگر شکل لخته ظاهر می شود.

پی اچ بر کاربری آب تاثیر می گذارد. آب هایی با پی اچ کم یا زیاد خورنده اند. به این دلیل بری به حداقل رساندن لوله های انتقال آب های اسیدی در مبدا به آب ، آهک افزوده می شود. استاندارد آب آشامیدنی ، مقدار پی اچ بین 6.5 تا 8.5 را تعیین کرده است.

pH آب سالم

آب معمولا کربنات سدیم (سودا اش) به آب استخر پی هاش برای بالا بردن اضافه می شود.و این عمل بوسیله پمپ تزریق کننده محلول انجام می شود. محلول شیمیائی را اغلب به قسمت مکش پمپ چرخش آب وارد می نمایند. هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) نیز نتایج مطلوبی در بردارد. اما این ماده می تواند باعث سوختگی های شدید گردد . بنابراین استفاده از ان توصیه نمی شود. مگر آنکه افراد واجد صلاحیت و آموزش دیده وجود داشته باشند. بیکربنات سدیم همچنین باعث می گردد ولی معمولا هدف از کاربرد آن افزایش قلیائیت کل pH افزایش  آب است.

اگر پی هاش بسیار بالا رود ، ممکن است تشکیل رسوب را باعث گردد . بنابراین باید توسط رقیق سازی با آب تازه (با پی هاش کمتر) pH پائین آورده شود. استفاده از اسیدها، مثل اسیدهیدروکلریک (اسید میوراتیک) یا اسید سولفوریک رقیق می تواند مورد استفاده قرار گیرد . بی سولفات سدیم نیز توصیه می شود و استفاده از آن ایمن تر می باشد . پودر آن را در آب مخلوط می نمایند . در اطراف استخر پاشیده می شود یا به مکش پمپ اضافه می شود . اسیدها باید با احتیاط حمل شود . هیچ موقع آب به اسید اضافه نشود و بطور آرام اسید به آب اضافه گردد . با اضافه کردن اسید به آب، قلیائیت کاهش می یابد. تنظیم قلیائیت ابتدا تا حدود میلی گرم در لیتر بسادگی باعث تنظیم پی هاش می گردد. از پایین افتادن پی هاش کمتر از 7 جلوگیری شود.

در اکوسیستم های آبی ، pH آب دارای اهمیت است. زیرا بر زندگی آبزیان تاثیر می گذارد. در آب های اسیدی یا قلیایی آبشش ماهیان صدمه می بیند. به طوریکه اگر پی اچ کمتر از 4 یا بیشتر از9 باشد ، باعث مرگ آنها می شود. در پی اچ کمتر از 6.5 تولید مثل ماهیان و برخی دیگر از حیوانات آبزی متوقف می شود. به طور کلی ، منابع آب باید به گونه ای در مقابل آلاینده های اسیدی یا قلیایی محافظت شوند که پی اچ آنها بین 6.5 تا 8.5  باقی بماند. اکثر آب های طبیعی دارای پی اچ نزدیک به خنثی  و 95 درصد  از آنها پی اچ بین 6 تا 9 است.

روش کالیبراسیون دستگاه PH متر

مقدار POH یا غلظت یون هیدروکسیل در واکنش های رسوب دهی ناشی از تشکیل هیدروکسید ها از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مورد کاهش یون منیزیم در فرآیند سختی زدایی آب با افزودن آهک و نیز فرآیند های انعقاد شیمیایی با استفاده از نمک های آهن و آلومینیوم را می توان مثال زد.

اسید های ضعیف ، باز های ضعیف و نمک های آنها در آب یونیده می شوند و بین گونه های یونیده و نا یونیده این ترکیبات دارد. اپی اچ بر توزیع نسبی گونه های مختلف سیانید آزاد ، کل کربن معدنی ، آمونیاک و آمونیوم ، ارتوفسفریک اسید و گونه های مختلف سولفید آزاد محلول تاثیر می گذارد.

5/5 - (1 امتیاز)

برچسب ها : , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp