آزمایش تعیین غلظت چربی و روغن

آزمایش تعیین غلظت چربی و روغن:

وجود چربی و روغن در فاضلاب ورودی ، نشانه تخلیه غیرمجاز فاضلاب های صنعتی حاوی این مواد ، یا تخلیه روغن موتور و مواد نفتی به شبکه فاضلاب شهری است.
وجود بیش از حد مجاز این مواد در فاضلاب ورودی ، مشکلات زیر را به وجود خواهد آورد:
− اختلال در کار ته نشینی مقدماتی ،
− اختلال در کار تصفیه بیولوژیکی و کند کردن عمل میکروارگانیسم ها،
− اختلال در وضعیت محل دفن فاضلاب تصفیه شده

محل نمونه برداری و تعداد دفعات آزمایش تعیین غلظت مواد چربی و روغن در تصفیه خانه موردنظر به شر ح زیر است :

آزمایش تعیین غلظت چربی و روغن

آزمایش تعیین غلظت چربی و روغن

ب – در مواقع اضطراري

منظور از مواقع اضطراری ، زمانی است که غلظت مواد چربی و روغن در فاضلاب ورودی بیش از حد مجاز بوده و اختلال در کار تصفیه نگران کننده می شود؛ بنا به تشخیص متصدیان راهبری باید آزمایش های موردنظر روزانه انجام شود تا هنگامی که غلظت این مواد کاهش یافته ، به حد مجاز برسد و نیازی به انجام آزمایش مستمر نباشد.

عدد و نوع آزمایش های موردنیاز در یک تصفیه خانه فاضلاب ، به فرآیند تصفیه و نوع و تعداد واحدهای تصفیه بستگی دارد. اگر تصفیه خانه فرض شده در بخش مقدمه ، دارا ی یک واحد آشغالگیر ، یک واحد دانه گیر ، دو حوض ته نشینی مقدماتی ، چهار حوض هوادهی ، چهار حوض ته نشینی ثانویه ، دو حوض تماس کلر ، دو حوض هوازی هاضم لجن ، دو حوض تغلیظ لجن و چهار بستر لجن خشک کن بوده و این واحدها ، طبق شکل ( 1) در مدار تصفیه قرارگرفته باشد، برای راهبری تصفیه خانه و نیز کنترل غلظت آلودگی ها در فاضلاب تصفیه شده ، 13 ) شرح – 1) تا ( 2 – آزمایش هایی موردنیاز خواهد بود که تعداد و نوع آن ، با دلایل انجام آزمایش در بندهای ( 2 داده شده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *