تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

نيتروژن آب و فاضلاب

نيتروژن آب و فاضلاب:

نيتروژن آب و فاضلاب عموما به شکل نیتروژن آلی یا نیتروژن آمونیاکی یا نیتروژن نیتراتی یا نیتروژن نیتریتی یا نیتروژن آمونیاکی می باشد. این نیتروژن از روش های مختلفی وارد آب های زیر زمینی یا فاضلاب ها می گردد. نیتروژن عموما از طریق کود های کشاورزی یا فاضلاب وارد منابع آب زیر زمینی می شود. مقادیر بالای نیترات در آب های زیر زمینی که کاربری شرب دارد باعث کاهش  اکسیژن خون می شود.

جرخه تغییرات نیتروژن آب در طبیعت

البته نیتروژن از طریق سایر روش ها نیز ممکن است به زمین وارد شود:

  • از طريق بارش به سطح درياچه
  • تثبيت نيتروژن چه در داخل آب و چه در رسوبات
  • از طريق آورد رودخانه و به طور كلي تمام ورودي هاي آب هاي سطحي و زير زميني

بارش:

در واقع مقدار نيتروژني كه از طريق اتمسفر وارد درياچه و به طور كلي آب مي شود،در مقايسه با ورودي آن از آب هاي جاري روي زمين كمتر مي باشد.  ولي با تمامي اين تفاسير،با توجه به افزايش توان  ورودي نيتروژن از اتمسفر به داخل آب ،مقدار نيترژن ورودي از اين طريق اثر گسترده اي در چرخه نيتروژن و باروري خواهد گذاشت. به عنوان مثال به نسبت در مناطقك کوهستاني و در شرايط آليگوتروفيك و بستر از نوع گرانيتي ، بارش يكي از مهمترين و بزرگترين منبع ورود نيتروژن به حساب مي آيد.

در كاليفرنيا مقدار ورودي نيتروژن آلي از طريق بارش يكي از بيشترين Tahoa مثلا ديده شده در درياچه ي و مهمترين منابع ورود نيتروژن به حوزه اين درياچه به حساب مي آيد. به طور كل ي رابطه و فرمول خاص ي براي ميزان و حجم بارش برف و باران و مقدار نيتروژن ورودي در واحد سطح منطقه يا حوزه وجود ندارد.

البته مقدار نيتروژن موجود در برف اغلب بسيار بيشتر از نيتروژن موجود در باران مي باشد و حتي مي تواند تا نصف آلودگي ورودي ساليانه به حوزه را در بر داشته باشد در حالي كه برف بخش كوچكي از بارش ساليانه را شامل مي شود. در مناطق پاك و تميز بيشتر تركيبات نيتروژن موجود در اتمسفر، آمونياک مي باشد كه از تجزيه مواد آلي خاكي تشكيل شده است.

روش اندازه گیری نیتروژن

دستور کار اندازه گیری نیتروژن به روش کجلدال برای تجزیۀ آب ، خاک و گیاه مناسب است که برای آنالیز آب در آزمایشگاه آب در شرکت آبرام اجرا می گردد. یک روش اصلاح شدۀ ساده، تجزیۀ نمونه ­هایی را که شکل های اکسیدۀ بالاتری از نیتروژن را در بردارند ممکن می­ سازد.

برای آگاهی از روش اندازه گیری نیتروژن به روش کجلدال کلیک کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp