تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

EC مناسب کشاورزی

EC مناسب کشاورزی

میزان EC مناسب کشاورزی به این دلیل مهم است که تأثیر مستقیم روی حاصل خیزی خاک دارد. هدایت الکتریکی هر محلول در واقع اندازه گیری توانایی آن محلول در انتقال جریان الکتریکی می باشد. این امر به غلظت، تحرک و ظرفیت الکتریکی یون های موجود در محلول و نیز به دمای محلول بستگی دارد. محلول های دارای ترکیبات معدنی از رسانندگی خوب و محلول های دارای ترکیبات آلی از رسانندگی ضعیفی برخوردارند. علت این پدیده آن است که اکثر ترکیبات معدنی در آب تفکیک و به اتمها یا مولکولهای یونیده تبدیل می شوند. در صورتی که ترکیبات آلی در آب تفکیک نمی شوند.

درواقع میزان EC مناسب کشاورزی نشان دهنده میزان دسترسی به مواد مغذی خاک و آب کشاورزی است. میزان EC بالا به این معنی است که کاتیون ها و آنیون های خاک و آب بالاست. بعضی از کاتیون ها و آنیون ها تا  حدی برای کشاورزی و گیاهان مفید می باشند. ولی نباید میزان آن از حد معینی بالاتر رود زیرا جذب بیش از حد مواد مغذی به گیاه آسیب می رساند. بالا بودن EC آب و خاک کشاورزی موجب می شود که به ناحیه ریشه گیاه فشار اسمزی وارد شود. در این حالت جذب آب توسط ریشه را مختل می کند. بالا بودن EC آب آبیاری، در صورت نرمال بودن  EC خاک، املاح خاک را افزایش داده و متقابلاً کیفیت خاک را پایین می آورد.

EC مناسب خاک کشاورزی

اگر میزان EC مناسب خاک کشاورزی پایین باشد به معنی است که مواد مغذی آنها کمتر است. میزان EC در انواع خاک ها متفاوت است، این تفاوت علاوه بر تأثیر عوامل دیگر به بافت خاک نیز بستگی دارد. زیرا انواع بافت های خاک، توان متفاوتی در نگهداری کاتیون ها داشته و میزان مواد مغذی متفاوتی دارند. از روی بافت خاک و میزان EC آن می توان میزان کود مورد نیاز خاک را نیز پیش بینی کرد. خاکهایی که نوع بافتشان طوری است که توان نگداری مواد مغذی در آنها بالاست میزان کود کمی مورد نیاز دارند. در حالت کلی میزان آن در خاک های شنی خیلی پایین تر از خاک های سیلتی و رسی است. در این میان خاک های رسی به دلیل توانایی زیاد برای نگهداری کاتیون ها، EC بالاتری داشته و متقابلاً مواد مغذی بالاتری نیز خواهد داشت.

EC مناسب کشاورزی به ترتیب برای خاک شنی،سیلتی، رسی

به منظور مدیریت صحیح میزان EC مناسب کشاورزی باید آن را در حالت تعادل نگه داشت. در خاک های مرطوب نیز میزان EC خاک بالاست زیرا با افزایش رطوبت خاک میزان کاتیون های خاک بیشتر می شود. میزان EC مناسب کشاورزی بر اساس استاندارد بین 110 تا 570 میلی زیمنس بر متر می باشد. اگر میزان EC خاک از 1600 میلی زیمنس بر متر بیشتر باشد آن خاک شوری بالایی دارد. در مقابل اگر EC زیر 200 میلی زیمنس بر متر کمتر باشد بیانگر آن است که خاک بدون شوری است. برای پایین آوردن میزان شوری خاک می توان از گوگرد یا گج استفاده کرد و میزان EC را در حالت تعادل نگه داشت.

هدایت الکتریکی مناسب آب کشاورزی

علاوه بر هدایت الکتریکی خاک، هدایت الکتریکی مناسب آب کشاورزی  برای آبیاری و متقابلاً بادزدهی مناسب محصولات کشاورزی نیز مهم است. EC مناسب آب کشاورزی پایین تر از 700  میکروزمنس بر سانتیمتر برای آبیاری انواع خاک مناسب است. EC بین 700-2500 میکروزیمنس که شوری کمی دارند، برای آبیاری خاک های با بافت سبک و متوسط مناسب می باشند. EC بین 2500-8000 میکروزیمنس بر سانتیمتر (آب لب شور) نباید برای آبیاری محصولات حساس به شوری که کار رود. EC بین 8000-12000 و 12000-20000 میکروزیمنس بر سانتیمتر اصطلاحاً به ترتیب آب شور و خیلی شور است. این نوع آب ها فقط تحت شرایط خاصی و استثنایی برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. آب هایی که میزان شوری آنها از 20000 میکروزیمنس بر سانتیمتر  بیشتر باشد برای استفاده کشاورزی اصلا مناسب نیست. این نوع آبها را اصطلاحاً ابر شور می گویند که غیر مجاز برای آبیاری است.

تعیین میزان هدایت الکتریکی مناسب آب و خاک کشاورزی یکی از پارامترهای مهم برای تعیین کیفیت آب و خاک کشاورزی است. برای ارزیابی کیفیت آب و خاک علاوه بر میزان EC، اندازه گیری سایر پارامترها نیز مهم می باشد. این پارامترها، یکسری از پارمترهای فیزیکی – شیمیایی، میکروبی و فلزات سنگین را شامل می شود. برای ارزیابی آب و خاک کشاورزی باید نمونه خاک و آب به آزمایشگاه فرستاده شود تا مورد آزمایش قرار بگیرد. برای اطلاع بیشتر از نحوه نمونه برداری آب و خاک کشاورزی و ارسال آنها به آزمایش با ما تماس بگیرید.

 

 

4.1/5 - (15 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :

سلام
پارامتر هدایت الکتریکی تنها تعیین کننده نیست بایستی سایر پارامتر ها مانند سختی کلراید سولفات و … نیز تعیین شود تا بتوان به صورت قطعی اظهار نظر کرد.

باسلام.در صورت شوری آب آبیاری در محدوده 2660 میکروموس بر سانتی متر میتوان برا ابیاری چمن و درختان زینتی استفاده شود و در دراز مدت مشکل ندارد؟
اگر اشکالی وجود دارد دستگاه تصفیه آب خاصی برای این مورد وجود دارد یا خیر؟

whatsapp