نيتروژن

منابع توليد نيتروژن:

در آب هاي تازه نيتروژن به اشكال زير يافت مي شود :  مثل Amines يا Amino acid و… و يا به مقدار كم به شكل Ammonia يا نيتريتيا به شكل نيترات NO2 در اين صورت منابع نيتروژن را مي توان به شكل زير دسته بندي كرد:

از طريق بارش به سطح درياچه
تثبيت نيتروژن چه در داخل آب و چه در رسوبات
از طريق آورد رودخانه و به طور كلي تمام ورودي هاي آب هاي سطحي و زير زميني

بارش:

در واقع مقدار نيتروژني كه از طر يق اتمسفر وارد درياچه و به طور كلي آب مي شود ، در مقايسه با ورودي آن از آبهاي جاري روي زمين كمتر مي باشد  ولي با تمامي اين تفاسير، با توجه به افزايش توان  ورودي نيتروژن از اتمسفر به داخل آب ، مقدار نيترژن ورودي از اين طريق اثر گسترده اي در چرخه نيتروژن و باروري خواهد گذاشت.
به عنوان مثال به نسبت در مناطق كوهستاني و در شرايط آليگوتروفيك و بستر از نوع گرانيتي ، بارش يكي از مهمترين و بزرگترين منبع ورود نيتروژن به حساب مي آيد.

در كاليفرنيا مقدار ورودي نيتروژن آلي از طريق بارش يكي از بيشترين Tahoa مثلا ديده شده در درياچه ي و مهمترين منابع ورود نيتروژن به حوزه اين درياچه به حساب مي آيد. به طور كل ي رابطه و فرمول خاص ي براي ميزان و حجم بارش برف و باران و مقدار نيتروژن ورودي در واحد سطح منطقه يا حوزه وجود ندارد . البته مقدار ن يتروژن موجود در برف اغلب بس يار بيشتر از نيتروژن موجود در باران مي باشد و حتي مي تواند تا نصف آلودگي ورودي ساليانه به حوزه را در بر داشته باشد در حالي كه برف بخش كوچكي از بارش ساليانه را شامل مي شود. در مناطق پاك و تميز بيشتر تركيبات نيتروژن موجود در اتمسفر، آمونيا مي باشد كه از تجزيه مواد آلي خاكي تشكيل شده است.

 تثبيت مولکولی:

در آب به صورت محلول كمتر است ولي معمولا در دما و فشار سطح به شكل اشباع مي باشد . اگرچه 2 N ماكزيمم غلظت معمولا در زمستان اتفاق مي افتد زيرا كه در دماي پايين حلاليت افزايش مي يابد.
باعث كاهش حلاليت  Epilimnion در طول دوران لايه بندي حرارتي در تابستان، دماي بالاي لايه ي ممكن است فوق اشباع Hypolimnion و تا حدودي در Metalimnion در لايه N شود در حالي كه غلظت 2 باشد كه اين نتيجه ي فشار هيدرواستاتيكيي است كه باعث نگهداري مقدار گاز بيشتر علي رغم دماي اين لايه ها ،مي شود .

به Hypolimnion در سطوح پاييني لايه ي N گاها ديده شده است در درياچه ها ي تغذيه گرا غلظت 2 كاهش مي يابد.

biobook_eco_12

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *