تهران ،حکیمیه ،دانشگاه شهید بهشتی ،پردیس فنی شهید عباسپور ،ساختمان دکتر حسابی ،مرکز رشد ، شرکت آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

تفسیر آزمایش خاک کشاورزی

تفسیر آزمایش خاک کشاورزی با توجه نتایج آنالیز های کیفی خاک مانند ph ، سمیت منگنز، سمیت آلومینویم ، میزان اسیدیته ، ظرفیت تبادل کاتیونی ، مقدار نیتروژن ، مقدار فسفر، غلظت پتاسیم ، میزان شوری و سایر پارامتر ها می باشد.  تفسیر آزمایش خاک کشاورزی منوط به اندازه گیری دقیق پارامتر های فوق بوده و تطبیق این نتایج با میزان استاندارد های ذکر شده بین المللی می باشد.

تفسیر آزمایش خاک کشاورزی بمنظور بهینه سازی رشد  گیاه

روش کود دهی درختان میوه

پی اچ خاک

شاخص پی اچ ، اندازه گیری میزان اسیدیته و میزان قلیائیت بمنظور بیان میزان فعالیت یون های هیدروژن و هیدروکسید موجود در نمونه خاک می باشد. هر دو این یون ها یعنی هیدروژن و هیدروکسید فعالیت شیمیایی بالای دارند.وقتی فعالیت شیمیایی آنها به پایین ترین میزان خود می رسد که میزان پی اچ خاک حدود ۷ باشد. پی اچ شاخص مهمی در ارزیابی شیمیایی محیطی خاک می باشد که بعنوان یک راهنما برای میزان پایداری خاک مورد بهره برداری قرار می گیرد.  PH خاک همچنین شاخصی برای فرآيند های شیمیایی است که در خاک در حال وقوع است. بر اساس جدول زیر می توان میزان پی اچ برای تفسیر آزمایش خاک کشاورزی را ارائه داد.

تفسیر-آزمایش-خاک-کشاورزی

میزان پی اچ در مقادیر مختلف باید کاهش و یونیزه شدن کاتیون ها و آنیون ها موجود در محلول خاک می شود. به این منظور شاخص پی اچ برای این کار معیار بسیار مناسبی می باشد. به طور یک راهنمای کلی مقدار محلول بودن یا نبودن پارامتر های زیر به طور قابل توجهی به پی اچ بستگی دارد و پارامتر های زیر در پی اچ های زیر کاهیده می شود.

  • فسفر در پی اچ کمتر از 5 و پی اچ بین 8.5تا 9.5
  • نیتروژن در پی اچ کمتر از 5 و پی اچ بزرگتر از 9
  • پتاسیم در پی اچ کمتر از 5
  • سولفور در پی اچ کمتر از 5
  • کلسیم در پی اچ کمتر از 5 و پی اچ بزرگتر از 9
  • منیزیوم در پی اچ کمتر از 5 و پی اچ بزرگتر از 9
  • آهن در پی اچ کمتر از 7.5
  • منگنز در پی اچ کمتر از 4.5 و پی اچ بزرگتر از 8
  • مولبدینیوم در پی اچ کمتر از 5.5
  • آهن در پی اچ بزرگتر از 5.5

تبادل کاتیونی

۵ مورد از عناصری که بیشترین تبادل را در خاک دارند عبارتند از کلسیم ، مینزیم ،سدیم ، پتاسیم و آلومینویم. این پارامتر های مقداری از عدد ظرفیت تبادل یونی (CEC)  می باشد. مقادیر پارامتر های فوق برای خاک به شرح زیر می باشد.

تفسیر-آزمایش-خاک-کشاورزی

 

برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :

سلام من دیروز، آزمایش خاک دادم به قیمت هشتادوپنج هزارتومن در آستانه اشرفیه، پیش دکتر قهرمانی

باسلام لطفا امکان داردتعرفه مربوط به انجام آزمایشات شیمیایی فیزیکی وفلزات سنگین ومیکروبی آب رااعلام نماییدباتشکر

با سلام
میخواستم بدونم برای زمینی 2 هکتاره چند نمونه خاک، آماری تقریبا کامل از وضعیت کلی زمین رو میتونه بدست بده و اینکه برای تاریخ فعلی (31 خرداد 98) هزینه آزمایش موارد پایه ای خاک کشاورزی چه مقدار هست؟
ممنون

سلام وقت بخیر ، وقتی که در خصوص دریافت مجوز گلخانه اقدام می شود آیا یکی از مراحل آن آزمایش خاک توسط جهاد کشاورزی منطقه نمی باشد ؟ آیا امکان دارد یک نمونه از گزارش آزمایش خاک را برایم ارسال کنید تا ببینم چه مواردی را اندازه گیری میکنند ؟ سطح مطلوب و مناسب مقادیر عناصر و نتایج برای پرورش گیاهان مختلف آیا فایل و سند جداگانه ای دارد که مطالعه کنیم؟ ممنونم

با سلام
بایستی نمونه خاک مورد آنالیز قرار گیرد.
متاسفانه به دلیلی محرمانگی نتایج آزمایشات امکان ارسال نتایج دیکران را نداریم.

whatsapp