تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

شمارش کل باکتری ها TBC

شمارش کل باکتری ها TBC

شمارش کل باکتری ها TBC با تکنیک ها و روش های مختلفی برای تعیین تعداد باکتری های موجود در نمونه های آب و خاک و پساب و نمونه های مواد غذای انجام می گردد. برای میکروارگانیسمهای تک سلولی، مانند باکتری ها ، بازتولید سلول تمام ارگانیزم ها همواره در حال انجام است. بنابراین، رشد میکروبی اساسا مترادف است با تولید مثل میکروبی. پس برای تعیین نرخ رشد و مرگ و میرهای میکروبی، لازم است آزمایش شمارش کل باکتری ها TBC انجام شود.

شمارش کل باکتری ها

همچنین اغلب لازم است تعداد میکروارگانیسم ها را در یک پلیت مشخص شوند. به عنوان مثال، توانایی تعیین ایمنی نمونه های آب و بسیاری از غذاها و داروها بستگی به دانستن سطح میکروارگانیسم ها در این محصولات است. انواع روش ها برای شمارش میکروب ها توسعه یافته است.این روش ها تعداد سلولها، توده سلولی یا اجزای سلولی که با تعداد سلول متناسب است ، را اندازه گیری می کند.

چهار رویکردهای عمومی برای برآورد شمارش کل باکتری ها استفاده شده که به روش های مستقیم و روش ها غیر مستقیم  اندازه گیری سلول بیومس ، تقسیم بندی می شوند. روش های مستقیم شمارش کل باکتری ها به شرح زیر است :

  • شمارش مستقیم با استفاده از پلیت شمارش
  • شمارش مستقیم با استفاده از رنگهای فلورسنت

 

شمارش مستقیم با استفاده از پلیت شمارش

از طریق استفاده مستقیم از میکروسکوپ می باشد. حجم های مشخصی زیر میکروسکوپ اندازه گیری می شود. نمونه بر روی یک منطقه شناخته شده از یک اسلاید قرار گرفته و شمارش نمایه های میکروسکوپی که به نمایندگی از سایر باکتری های است و مربوط به میانگین های آنهاست شمارش می شود. به خصوص اتاق های شمارش، مانند اتاق های شمارش پتروف-هوسر و لوی مورد استفاده قرار می گیرد.

به بیانی ساده تر ، روش شمارش کل باکتری ها TBC مستقیم است. چون آنها با روش های ساخته می شوند که در آنها مقدار مشخصی از باکتری ها را در حجم مشخصی تعیین می کند. توانایی اینکه یک ناحیه خاص شمارش شود و تبدیل اعداد به طور مستقیم به حجم نشان دهنده شمارش مستقیم است که این روش نسبتا آسان است. روشهای شمارش مستقیم سریع هستند، اما دارای نقایصی هستند که آنها ندارند. بین سلول های زنده و مرده تبعیض می کند. این روش برای ارزیابی بهداشت و درمان استفاده می شود که سطح یک محصول غذایی و همچنین برای انجام شمارش گلبولهای خون. به طور مثال شمارش کل باکتری ها TBC نمونه های آب درکنار شمارش توتال کلیفرم و کلیفرم گوارشی و اشرشیا کلی و سایر باکتری های بیماری زا آب کمک شایانی به تحلیل نتایح آزمایش های آب می کند.

شمارش مستقیم با استفاده از رنگهای فلورسنت

رنگ های فلورسنت در سال های اخیر برای انواع مختلف شمارش باکتری های استفاده می شوند. این رنگ ها را می توان برای رنگ آمیزی استفاده کرد. این روش برای تشخیص گونه های باکتری ها استقاده می شود. گونه های آلاینده محیط زیستی. رنگ آمیزی فلورسنت به طور گسترده ای برای شمارش سلول های باکتریایی استفاده می شود. نارنجی آکاردین که در اثر تماس با DNA و باکتری سلول های زنده و مرده در  پروتئین اجزای سلول ها پدیدار می شود. سلول های رنگی در نزدیکی فلورسنت پرتقال نور بیرونی تابش می کنند.

این لکه ها به ویژه برای تعیین شمارش کل باکتری ها TBC مفید است. مخصوصا برای آنالیر TBC نمونه های خاک و آب، که در آن هم احتمال وجود باکتری های متنوع زیاد است. جمعیت های متنوع متابولیک، مانع ایجاد شرایط برای شمارش کل باکتری ها TBC می شود.   این روش به طور گسترده ای در میکروبیولوژی دریایی استفاده می شود که در آن سطح جمعیت اغلب کم و پراکنده است. که معمولا به طور قابل ملاحظه ای تعداد باکتری های مورد نظر کمتر از تعدای واقعی باکتری های است که دراین سطوح وجود دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp