آزمایش آب استخر

آزمایش آب استخر :

آزمایش آب استخر شامل بررسی میکروبی و شیمیایی و فلزات سنگین موجود در نمونه های آب استخر که از میزان وجود این پارامتر ها با مقدار استاندارد ، مورد بررسی قرار می گیرد. آزمایش های آب استخر که شامل پارامتر های قلیائیت ، کدورت ، pH ، سختی کل ، کل املاح محلولTDS ، میزان شوری آب و پارامتر های میکروبی دیگر عبارتند از کلیفرم های گوارشی،کلیفرم کل ، استافیلوکوکوس و … می باشد. سایر آزمایش هایی که در محل قابل اندازه گیری است شامل کلر آزاد، کلر کل ، درجه حرارت  می باشد.

آزمایش آب استخر باید به صورت دوره ای اجرا گردد تا از صحت و سلامت آب استخر اطمینان حاصل شود.

معمولاً برای اندازه گیری کلر آزاد و کلر کل و پی هاش در آب استخر شنا از مقایسه کننده های رنگی (کمپراتور) استفاده می شود. اساس روش آزمایش با این کمپراتورها مقایسه شد ت رنگ ایجاد شده با افزایش معرف به نمونه و مقایسه آن با دیسکهای رنگی کالیبر شده می باشد.

کمپراتورهای مورد استفاده برای هر تستی متفاوت و دارای دیسکهای رنگی با رنجهای مختلف می باشد. بهتر است محلولهای مصرف در شروع هر فصل دوباره تهیه شود زیرا در طول فصل محلولها ممکن است تحت تأثیر نور خورشید و یا در حین استفاده توسط اپراتور آلوده گشته و از کیفیت آن کاسته شود بنابراین برای نگهداری شرایط خوب در آب استخرهای شنا باید از معرف های سالم و تازه برای انجام تستها استفاده نموده تا سبب اشتباه در قرائت نتایج نشود.

علاوه بر محلولهای معرف سایر مواردی که سبب توسعه رنگ اشتباه  می شوند عبارتند از: روش تست اشتباه، کثیف بودن ظروف شیشه ای و دیسکهای کمپراتور، خطای درجه حرارت و ناخالصیها مانند آهن، منگنز و نیترات ها.

نمونه جمع آوری شده باید فوراً به آزمایشگاه ارسال و تستهای لازم بدون تأخیر انجام شود در طول این دوره باید از تابش خورشید محفوظ بمانند تا در قرائت نتایج اشتباه رخ ندهد . برای انجام تست با استفاده از کمپراتور باید تمام لوله های آزمایش ودیسکها تمیز باشند و با نمونه آب قبل از استفاده شستشو داده شوند همچنین چون امکان دارد اپراتور در طول دوره نمونه برداری مواد شیمیایی را نگهداری کرده باشد قبل از انجام آزمایش باید دستهای خود را بشویند.

از آنجائیکه با ناخالص هائی مانند منگنز، آهن و یا نیترات ها در آب وجود داشته باشند و ممکن است سبب اشتباه در خواندن نتایج و گزارش اشتباه گردد از این رو لازم است که با انجام تست شاهد چک شوند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *