تهران، حکیمیه، دانشگاه شهید بهشتی، پردیس شهید عباسپور، ساختمان دکتر حسابی، پارک علم و فناوری، شرکت دانش بنیان آبرام تلفن : 09127628430 - 73932113(021)

آنالیز آب

آنالیز آب

آنالیز آب، شامل آنالیز شیمیایی، فیزیکی، میکروبی و فلزات سنگین است که در آزمایشگاه های آب انجام می شود. هر کدام از آنالیزها پارامترهای مختلفی دارند و بر حسب کاربری آب این پارامترها متفاوت است. این آنالیزها برای آب های مختلفی از جمله آب آشامیدنی، آب استخر، آب صنعتی و … قابل انجام است.

آنالیز آب برای اهداف مختلفی از جمله بررسی شرب و معدنی بودن و … انجام می گردد.

آنالیز فیزیکی و شیمیایی آب

آنالیز فیزیکی و شیمیایی آب شامل بررسی غلظت کاتیون ها و آنیون های آب  می باشد. پارامترهای فیزکی و شیمیایی به طور کلی شامل مواد شیمیایی معدنی سمی، مواد شیمیایی معدنی غیر سمی، مواد شیمیایی آلی، گندزداها، محصولات جانبی گندزدایی، مواد رادیواکتیو و آفت کش ها تقسیم بندی می شود.

پارامترهای آنالیز فیزیکی و شیمیایی آب

  • PH: درجه اسیدی و بازی را نشان می دهد و سرعت خوردگی آب بستگی زیادی به PH آب دارد.
  • سختی کل: سختی کل از مجموع کلسیم و منیزیم بدست می آید.
  • TDS از مجموع غلظت کل یون های آب بدست می آید که یون های اصلی تشکیل دهنده آن عبارتند از: کربنات، بی کربنات، کلراید، سولفات، نیترات، سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم.
  • هدایت الکتریکی: قدرتی که آب یا هر محلول دیگری برای انتقال جریان برق دارد را هدایت الکتریکی می گویند. با افزایش هدایت الکتریکی و TDS (با ثابت ماندن اکسیژن محلول و دیگر پارامترها) مقدار خورندگی آب بالا می رود.
  • TSS : شامل مواد معدنی مانند شن، سیلیت و …. و مواد آلی شامل فیبرهای گیاهی، جلبکها و باکتریها می باشد.
  • کدورت: بیان کننده خاصیت نوری است که سبب پراکندگی نور شده و به جای عبور پدیده جذب رخ خواهد داد.

 

تفاوت کدورت دو نمونه آب، سمت راست آب با کدورت بالا، سمت چپ آب با کدورت پایین.

در واقع کدورت مواد کلوییدی (خاک رس، گل و لای، مواد قطعه شده آلی و معدنی و پلانگتن ها و دیگر موجودات زنده میکروسکپی) آب را شامل می شود. بو، رنگ و طعم نامطبوع جزء آلاینده های آلی آب هستند و تست این پارامترها معرف خوبی از آلودگی آب به مواد آلی را نشان می دهد. BODs آلاینده های آلی هستند که آنالیز آب برای تعیین میزان اکسیژن خواهی بیولوژیکی نسبی برای تجزیه آن انجام می شود. COD نیز میزان مواد آلی در آب که می توان توسط اسید کرومیک اکسید کرده و کربن را به صورت گاز دی اکسید کربن درآورد. قلیائیت نمایانگر ظرفیت آب برای خنثی کردن اسید افزوده شده تا رسیدن به PH حدود 4.5 است. غلظت مواد آلی را TOC (کل کربن آلی) گویند.

آنالیز میکروبی آب

آنالیز میکروبی آب به منظور تعیین کیفیت میکروبی آب در آزمایشگاه های میکروبی آب انجام می شود. آنالیر میکروبی آب شامل بررسی پارامترهای کلیفرم گوارشی، کل کلیفرم، سودوموناس، استروپتوکوک مدفوعی، باکتری هترورتروف، استافیلو کوکوس و … می شود. کلیفرم گوارشی معرف آلودگی آب به فاضلاب انسانی است که در صورت آلودگی موجب اسهال می شود.

  • کل کلیفرم: این باکتری ها منشأیی غیر از مدفوع مثلاً از خاک دارند.
  • باکتری سودوموناس:از سیستم ایمنی افراد ناتوان سوء بهره گیری کرده و در آنها عفونت و سموم مضر برای بافت ها ایجاد می کند.
  •  باکتری استروپتوکوک: به شکل کروی (کوکسی یا کوکوس) است و می تواند بیماری هایی مانند گلودرد چرکی، سینه پهلو و یا سیاه مردگی را ایجاد کند.
  • باکتری هتروتروف : این باکتری ها  که منبع کربن آن منحصراً از کربن آلی تأمین شده است و شامل باکتری های هوازی و بی هوازی اختیاری می باشد. این باکتری در آب باعث به خطر افتادن سلامت قشر آسیب پذیر مثل نوزادان، سالخوردگان و افراد ضعیف می گردد.

آنالیز فلزات سنگین آب

آنالیز فلزات سنگین آب شامل آنالیز فلزاتی مانند سرب، آهن، روی، منگنز، کادیوم، جیوه، آرسنیک، کبالت و … می باشد. اکثر فلزات سنگین سرطان زا و خطرناک تشخیص داده شده اند. آب مصرفی ساکنین شهر و روستا نیز چهار مرحله کلی استحصال، انتقال، تصفیه و توزیع را طی می کند تا آلودگی فلزات سنگین آن پاک گردد.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

برچسب ها : , , , , , , , , ,

به اشتراک بگذارید :
whatsapp