کیفیت آب آشامیدنی

کیفیت آب آشامیدنی :

کیفیت آب آشامیدنی بسیار با اهمیت است، زیرا تصور یک محیط بهداشتی و سالم بدون آب ممکن نیست. توسعه بهداشت و حفاظت از محیط زیست همواره به تامین آب سالم وابسته است. کیفیت آب آشامیدنی شامل پارامتر های میکروبی و شیمیایی و فیزیکی آب می باشد که استاندارد نبودن مقدار این پارامتر های باعث آلایندگی آب می شود. پارامتر های همچون سختی آب ، یون های نیترات ، نیتریت ، سدیم ، پتاسیم ، توتال کلی فرم و کلی فرم های گوارشی و … شامل پارامتر های کیفی آب می شوند. شکل تامین آب در کشورهاي جهان سوم و در حال توسعه، فقط کمبود منابع آب نیست، بلکه عدم بکارگیري تکنولوژي مناسب در امر تامین، تصفیه و توزیع آب با تکیه بر توانمندي هاي محلي و بومي، عدم بهره گیري صحیح از منابع مالي ملي و یا بین المللي، عدم تدوین استراتژي لازم متناسب با شرایط ملي، منطقهاي و محلي از دلایل اصلي است. پس کیفیت آب آشامیدنی درجه اهمیت خود را نشان می دهد.

همانگونه که کمیت آب مورد توجه است، کیفیت آب نیز شاخصی است که باید توجه بیشتری به آن معطوف داشت. کیفیت آب از جمله مسائلی است که با سلامتی، بهداشت فردی و عمومی جامعه نسبت مستقیم دارد و لزوم پایش آب و تامین شرایط بهداشتی و استاندارد برای آشامیدن باعث شده که کنترل کیفیت آب آشامیدنی از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

جهت کنترل کیفیت آب آشامیدنی و پی بردن به سطح کیفیت آن از شاخصهای کیفی آب استفاده میشود. شاخص کیفی آب به عنوان ابزاری است که اطلاعات پیچیده در مورد پارامترهای اساسی کنترل کیفیت آب را به صورت یک عدد شاخص و ساده، جهت درک بهتر مسئولین و مردم عادی تبدیل میکند.

بیشترین شاخصهای کیفی بر اساس میزان استاندارد و یا حد مورد انتظار مربوط به هر پارامتر محاسبه میشوند و با توجه به میزان تاثیری که هر پارامتر میتواند به نوبه خود برای سلامتی یا مصرف دیگر داشته باشد یک فاکتور وزنی مناسب به آن اختصاص داده میشود. در نهایت کیفیت آب به صورت خوب تا بد تفسیر میشود.

شاخص کیفی آب توانایی نقد کردن و تبیین متغیرهای کیفی آب را برای شرح دادن کیفیت آب که به سادگی قابل درک برای عموم مردم نیست را دارا است.  شاخص کیفیت آب یا WQI)Water Quality Index) ، توانایی کاهش انباشت اطلاعات برای بدست آمدن یک مقدار عددی جهت شرح دادن دادههای خام در یک قالب ساده، قابل فهم و منطقی را داراست. WQIیک عدد (مشابه یک درجه) است که برای نشان دادن کیفیت آب بصورت کلی در یک منطقه یا یک زمان معین براساس پارامترهای مجزای کیفیت آب است. بازتاب کننده یک شرایط کلی از فاکتورهای مرتبط به هم در کیفیت آب برای هر سیستم آبی است.

از مهمترین شاخصهای کیفی آب میتوان به شاخص کیفی آب طراحی شده توسط انجمن ملی بهداشت امریکاNSFWQIشاخص کیفی آب طراحی شده توسط انجمن محیط زیست کانادا CCMEWQIشاخص کیفی آب اورگانOWQI و شاخص کیفی آب با روش حسابی وزنیWAWQIاشاره کرد.

پارامترهای کیفی آب

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *